Opodatkowanie spółek jawnych CIT a obowiązek informacji o wspólnikach tych spółek

Przepisy o CIT wprowadzają obowiązek poinformowania organów podatkowych o wspólnikach spółki jawnej, w celu zachowania przez nią statusu transparentnej jednostki dla celów tego podatku. Z ustawy nie wynika jednak, by obowiązek ten miał charakter coroczny.

Publikacja: 18.03.2024 02:00

Opodatkowanie spółek jawnych CIT a obowiązek informacji o wspólnikach tych spółek

Foto: Adobe Stock

Tymczasem odmienne stanowisko organów podatkowych, czyli wymóg przekazywania takiej informacji przed rozpoczęciem każdego roku obrotowego z osobna, prowadzi do nadmiarowych obowiązków, a w ostateczności grozi sankcją w postaci nabycia przez spółkę jawną statusu podatnika CIT, i podwójnym opodatkowaniem tych samych zysków, raz na poziomie spółki jawnej, a następnie na poziomie jej wspólników.

Tytułem przypomnienia, na fali uszczelniania systemu podatkowego spółki jawne zostały objęte CIT już ponad trzy lata temu. Z dniem 1 stycznia 2021 r. ustawa o CIT została znowelizowana, tak by swoim zakresem objąć przypadki niektórych spółek jawnych, czyli takich które kumulatywnie spełniają trzy warunki wymienione w art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. a tej ustawy (dalej nowelizacja z 2020 r.). Z perspektywy artykułu kluczowym jest warunek trzeci, zakładający brak złożenia przez spółkę jawną przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji o podatnikach podatków dochodowych posiadających bezpośrednio lub pośrednio prawa do udziału w zysku spółki jawnej.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego