Impreza firmowa wpływa na efektywność pracy

Wydatki na organizację imprezy integracyjnej przypadające zarówno na pracowników, jak i osoby im towarzyszące, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem należytego ich udokumentowania.

Publikacja: 11.12.2023 01:20

Impreza firmowa wpływa na efektywność pracy

Foto: Adobe Stock

W praktyce organów podatkowych powszechnie akceptowane jest stanowisko, że wydatki na imprezy integracyjne, w tym spotkania świąteczne i noworoczne adresowane do pracowników lub pracowników i ich rodzin, finansowane ze środków obrotowych, pracodawca może zaliczyć w koszty, jeśli tylko istnieje związek wydatków ponoszonych w związku z imprezą z prowadzoną przez pracodawcę działalnością i uzyskiwanymi z niej przychodami. Oczywiście związek taki zwykle ma miejsce, gdyż pracodawca ponosi wskazane wydatki, mając na celu poprawę atmosfery pracy, zwiększenie motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych i zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności pracowników. Nie ma również przeszkód, aby rozliczyć w kosztach wydatki na organizację spotkania, w którym uczestniczą zarówno pracownicy, jak i członkowie ich rodzin. W interpretacji dyrektora KIS z 30 stycznia 2018 r. (0111- KDIB2-1.4010.359.2017.1.AP) znajdujemy następujące wyjaśnienie: „sfinansowane wydatki na organizację imprezy integracyjnej przypadające zarówno na pracowników, jak i osób im towarzyszących, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pod warunkiem należytego ich udokumentowania. (…) wydatki te, jak wskazał Wnioskodawca, miały na celu interes ekonomiczny pracodawcy, gdyż zwiększone zaangażowanie pracowników oraz wzmocnienie ich lojalności wobec Wnioskodawcy jako pracodawcy, będą mieć wpływ na zmniejszenie ponoszonych przez niego kosztów, osiągane przez Spółkę przychody, jak również mają na celu zabezpieczenie oraz zachowanie źródła przychodów.” (podobnie np. interpretacje: dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 grudnia 2015 r., IBPB-1-2/4510-643/15/AP, dyrektora IS w Katowicach z 28 sierpnia 2015 r., IBPB-1-3/4510-128/15/AW) i dyrektora KIS z 21 czerwca 2018 r., 0111-KDIB2-3.4010.15.2018.3.KK.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego