Jak rozliczyć prezenty i firmowe imprezy świąteczne

Zorganizowanie przez pracodawcę wigilii czy przekazanie prezentów zarówno pracownikom i ich rodzinom, jak i współpracownikom lub kontrahentom może spowodować obowiązki w PIT i w zakresie składek ZUS.

Publikacja: 27.11.2023 02:00

Jak rozliczyć prezenty i firmowe imprezy świąteczne

Foto: Adobe Stock

Koniec roku to szczególny okres, w którym wiele firm decyduje się na organizację imprez firmowych oraz przekazywanie różnego rodzaju świadczeń zarówno pracownikom i ich rodzinom, jak też współpracownikom, kontrahentom czy innym podmiotom (jak blogerzy, influencerzy czy „ambasadorowie marki”). W ferworze świątecznych przygotowań nie można jednak zapominać o obowiązkach podatkowych, jakie mogą wiązać się z takimi działaniami.

Aby ułatwić poruszanie się w gąszczu przepisów, rozpoczynamy cykl trzech artykułów prezentujących najważniejsze konsekwencje podatkowe najczęściej spotykanych działań podejmowanych przez firmy w związku z okresem świątecznym i noworocznym. W artykułach tych omówimy podstawowe konsekwencje podatkowe takich działań po stronie firmy przekazującej świadczenie, jako podatnika podatku dochodowego i VAT, ale także płatnika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek na ubezpieczenie (ZUS), jak również po stronie osób fizycznych będących beneficjentami świadczeń.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Teraz półroczna e-prenumerata za połowę ceny!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej Korzystaj z nieograniczonego dostępu do wszystkich treści Rzeczpospolitej, m.in. z artykułów, specjalistycznych e-tygodników dla firm i urzędów oraz e-miesięczników – monotematycznych opracowań prawnopodatkowych. Czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Krajowa Rada Sądownictwa zainteresowała się... Turowem
Praca, Emerytury i renty
Od piątku wyższe emerytury i renty. Oto nowe kwoty świadczeń brutto i na rękę
Nieruchomości
Rząd zmienia prawo budowlane. Schrony i mikrowiatraki bez pozwolenia
Sądy i trybunały
Sędzia Barbara Piwnik: To co się dzieje jest dla mnie nie do zniesienia
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Konsumenci
Kryptowaluty wkrótce pod kontrolą KNF. Kary będą drakońskie
Edukacja i wychowanie
Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA