Fiskus nie kwestionuje opieki medycznej dla współpracowników

Spółka może rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów wydatki na pakiety zdrowotne. Zarówno dla pracowników, jak i samozatrudnionych (JDG).

Publikacja: 17.11.2023 02:00

Fiskus nie kwestionuje opieki medycznej dla współpracowników

Foto: Adobe Stock

Fiskus często nie zgadza się na rozliczanie w podatkowych kosztach świadczeń dla tzw. samozatrudnionych (czyli osób prowadzących własną działalność). Interpretacja z 10 października 2023 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.395. 2023.2.KM) pokazuje, że można go przekonać.

Wystąpiła o nią spółka działająca w branży informatycznej. Świadczy usługi związane z oprogramowaniem, np. testowanie aplikacji. Zatrudnia pracowników, współpracuje też z osobami, które mają własne biznesy (umowy B2B). Wprowadza dla całej załogi nieodpłatny benefit – możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej. Zarówno pracownicy, jak i współpracownicy zostaną zgłoszeni do systemu firmy ubezpieczeniowej. Spółka co miesiąc będzie płacić za wszystkie zgłoszone osoby. Składka na dodatkowe ubezpieczenie medyczne ma być elementem ich wynagrodzenia.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?