Fiskus nie kwestionuje opieki medycznej dla współpracowników

Spółka może rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów wydatki na pakiety zdrowotne. Zarówno dla pracowników, jak i samozatrudnionych (JDG).

Publikacja: 17.11.2023 02:00

Fiskus nie kwestionuje opieki medycznej dla współpracowników

Foto: Adobe Stock

Fiskus często nie zgadza się na rozliczanie w podatkowych kosztach świadczeń dla tzw. samozatrudnionych (czyli osób prowadzących własną działalność). Interpretacja z 10 października 2023 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.395. 2023.2.KM) pokazuje, że można go przekonać.

Wystąpiła o nią spółka działająca w branży informatycznej. Świadczy usługi związane z oprogramowaniem, np. testowanie aplikacji. Zatrudnia pracowników, współpracuje też z osobami, które mają własne biznesy (umowy B2B). Wprowadza dla całej załogi nieodpłatny benefit – możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej. Zarówno pracownicy, jak i współpracownicy zostaną zgłoszeni do systemu firmy ubezpieczeniowej. Spółka co miesiąc będzie płacić za wszystkie zgłoszone osoby. Składka na dodatkowe ubezpieczenie medyczne ma być elementem ich wynagrodzenia.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Gdzie uczą najlepszych prawników w Polsce? Ranking wydziałów prawa 2024
Podatki
Fiskus nie przejął się wyrokiem NSA. Sam przelew nie wystarczy
Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Sądy i trybunały
Sąd Najwyższy: wybór „spośród sędziów" nie oznacza wyboru „przez sędziów"
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży