Czy lekarz musi ewidencjonować usług medyczne świadczone nieodpłatnie

Lekarz nie ma obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej nieodpłatnie świadczonych usług medycznych. Nie musi również prowadzić wewnętrznej ewidencji takich usług.

Publikacja: 15.11.2023 02:00

Czy lekarz musi ewidencjonować usług medyczne świadczone nieodpłatnie

Foto: Adobe Stock

Lekarz, podatnik VAT czynny, prowadzi prywatną praktykę lekarską. Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej może on leczyć bezpłatnie także innych lekarzy oraz członków ich najbliższej rodziny. Ponadto, lekarz nie może odmówić pomocy lekarskiej w przypadkach niecierpiących zwłoki, jeśli pacjent nie ma możliwości jej uzyskania ze strony instytucji powołanych do udzielenia pomocy. Z tego względu lekarz świadczy niekiedy nieodpłatne usługi medyczne dla najbliższych członków rodziny oraz osób w potrzebie, działając pro publico bono, tzn. nie pobiera opłaty od tych pacjentów. Świadczenie nieodpłatnie usług medycznych pro bono przez lekarza nie wiąże się z korzyściami ani innymi gratyfikacjami. Usługi medyczne świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są ewidencjonowane na kasie rejestrującej (kasie on-line). Czy lekarz jest zobowiązany do ewidencjonowania nieodpłatnie świadczonych usług medycznych na kasie rejestrującej?

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
W sądzie i w urzędzie
Nastolatek ujawnił miliony od państwa dla o. Rydzyka. Teraz wygrał z nim w NSA
Prawo dla Ciebie
Drakońska kara za newsa. Szef KRRiT Maciej Świrski przegrał z Radiem Zet
Prawnicy
Małgorzata Paprocka: Spór o sądy był polityczną kreacją
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał