KSeF – wyzwanie dla niewatowców

Opublikowana na stronie Rządowego Centrum Legislacji wersja projektu Krajowego Systemu e-faktur (KSeF) z 22 lutego 2023 r. wprowadza istotne zmiany, uwzględniające wiele postulatów, zgłaszanych w trakcie szeroko przeprowadzonych przez Ministerstwo Finansów konsultacji publicznych.

Publikacja: 14.06.2023 02:00

KSeF – wyzwanie dla niewatowców

Foto: Adobe Stock

Jedną z najważniejszych jest wydłużenie o pół roku czasu na wdrożenie KSeF – termin wejścia w życie obowiązku stosowania e-faktur przesunięto z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. Przy czym podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT lub wykonujący wyłącznie czynności z niego zwolnione, otrzymali dodatkowe pół roku, tzn. dla nich obowiązek wystawiania faktur w KSeF wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 r.

Opublikowana z początkiem grudnia ubiegłego roku poprzednia wersja projektu była bardzo kontrowersyjna, pomimo korzystnych założeń ustawy, tj. automatyzacji i optymalizacji procesów związanych z obiegiem dokumentów. KSeF umożliwi bowiem wystawianie i otrzymywanie faktur w czasie rzeczywistym. Będzie także stanowił podstawę do dalszej optymalizacji procesów biznesowych poprzez błyskawiczne uzyskiwanie informacji w komórkach zarządczych. Wprowadzenie e-faktury pozwoli również obniżyć koszty prowadzenia działalności. Dlaczego zatem system ten od grudnia wywoływał tyle kontrowersji?

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Prawo karne
Ważne dla kierowców: nowy typ przestępstwa od 1 października
Prawo karne
Kierowca autobusu przejechał 19-latkę. Usłyszał wyrok za zabójstwo
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy