KSeF – wyzwanie dla niewatowców

Opublikowana na stronie Rządowego Centrum Legislacji wersja projektu Krajowego Systemu e-faktur (KSeF) z 22 lutego 2023 r. wprowadza istotne zmiany, uwzględniające wiele postulatów, zgłaszanych w trakcie szeroko przeprowadzonych przez Ministerstwo Finansów konsultacji publicznych.

Publikacja: 14.06.2023 02:00

KSeF – wyzwanie dla niewatowców

Foto: Adobe Stock

Jedną z najważniejszych jest wydłużenie o pół roku czasu na wdrożenie KSeF – termin wejścia w życie obowiązku stosowania e-faktur przesunięto z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. Przy czym podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT lub wykonujący wyłącznie czynności z niego zwolnione, otrzymali dodatkowe pół roku, tzn. dla nich obowiązek wystawiania faktur w KSeF wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 r.

Opublikowana z początkiem grudnia ubiegłego roku poprzednia wersja projektu była bardzo kontrowersyjna, pomimo korzystnych założeń ustawy, tj. automatyzacji i optymalizacji procesów związanych z obiegiem dokumentów. KSeF umożliwi bowiem wystawianie i otrzymywanie faktur w czasie rzeczywistym. Będzie także stanowił podstawę do dalszej optymalizacji procesów biznesowych poprzez błyskawiczne uzyskiwanie informacji w komórkach zarządczych. Wprowadzenie e-faktury pozwoli również obniżyć koszty prowadzenia działalności. Dlaczego zatem system ten od grudnia wywoływał tyle kontrowersji?

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Amerykański prawnik o zakazie krzyży: Trzaskowski nie rozumie czym jest neutralność
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Spadki i darowizny
Wzięła darowiznę i poszła swoją drogą. SN rozstrzygnął spór babci z wnuczką
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
Problem prokuratury SN rozstrzygnie we wrześniu. Chodzi o Dariusza Barskiego
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję