Informatyk ujmie w kosztach mieszkanie blisko klienta

Przedsiębiorca może rozliczyć wydatki na wynajęcie lokalu w mieście, w którym wykonuje usługi u swojego kontrahenta.

Publikacja: 22.05.2023 02:00

Informatyk ujmie w kosztach mieszkanie blisko klienta

Foto: Adobe Stock

Przez codzienne wielokilometrowe podróże mam problemy z punktualnością i organizacją pracy, co negatywnie wpływa na wydajność i firmowe przychody. Te argumenty przekonały fiskusa, który zgodził się na rozliczenie wydatków na wynajęcie mieszkania blisko klienta w kosztach przedsiębiorcy, który świadczy dla niego usługi.

O interpretację wystąpił informatyk prowadzący od dwóch lat własną firmę. Rozlicza się ze skarbówką według skali PIT. Niedawno nawiązał współpracę z kluczowym dla niego klientem. Jest odpowiedzialny za projekt urządzenia elektronicznego. Prace nad nim odbywają się bezpośrednio w siedzibie kontrahenta. Informatyk podkreśla, że nie może zarządzać projektem zdalnie. Musi bezpośrednio spotykać się z członkami zespołu, a także z zarządem kontrahenta. Tych spotkań jest coraz więcej i odbywają się w różnych godzinach. Tymczasem od swojej siedziby do klienta informatyk ma ponad 130 kilometrów. Codzienne podróże powodują problemy z punktualnością i zaburzają organizację pracy. Część spotkań musi być odwoływana ze względu na losowe zdarzenia drogowe bądź kolejowe. Dlatego przedsiębiorca chce wynająć mieszkanie blisko klienta. Czy może zaliczyć wydatki (czynsz, opłaty za media) do podatkowych kosztów?

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży