Coraz mniej czasu na złożenie zeznania rocznego. Lepiej nie czekać na ostatnią chwilę

Przedsiębiorcy muszą sami rozliczyć PIT. Pracownicy dostali gotowy dokument od fiskusa, warto go jednak sprawdzić.

Publikacja: 27.04.2023 03:00

Coraz mniej czasu na złożenie zeznania rocznego. Lepiej nie czekać na ostatnią chwilę

Foto: Adobe Stock

2 maja to ostatni dzień na zeznanie za 2022 r. Skarbówka zachęca do wysłania go przez internet, tradycjonaliści mogą wypełnić deklarację papierową.

– Nie czekajmy jednak do ostatniej chwili. Rządowe systemy informatyczne lubią się zawieszać, na poczcie i w urzędzie mogą być kolejki. Poza tym podczas wypełniania zeznania często pojawiają się niespodziewane problemy, np. z autoryzacją danych – przestrzega dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl.

Biznes bez ułatwień

Zacznijmy od przedsiębiorców, bo oni mają najwięcej pracy. Nie dostali od skarbówki gotowych zeznań, muszą je wypełnić sami. Na swoim koncie w systemie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT zobaczą jedynie informacje od płatników. Oczywiście jeśli oprócz dochodów z działalności gospodarczej mieli też inne, np. z etatu, umowy o dzieło czy zlecenia. Jest tam również zestawienie wpłat zaliczek na podatek od firmowych dochodów. A także przekierowanie do systemu e-Deklaracje na stronie podatki.gov.pl.

Co tam znajdziemy? W systemie e-Deklaracje są formularze PIT-36 (dla przedsiębiorców na skali), PIT-36L (podatek liniowy) oraz PIT-28 (ryczałt). Nie wpisujemy jednak swoich danych bezpośrednio do druków. Podajemy jedynie informacje o wszystkich kwestiach związanych z rozliczeniem (przede wszystkim o przychodach, kosztach, wpłaconych do urzędu zaliczkach czy przysługujących preferencjach). Napotykając po drodze różne dylematy.

Czytaj więcej

Chcesz mieć pewność, sprawdź i policz swój PIT sam

– Na przykład przy podawaniu danych o przychodach z umów zlecenia. Albo z praw autorskich, do których stosujemy 50-proc. koszty. Trzeba je wprowadzić do odpowiedniej rubryki, ale program nie puszcza nas dalej, jeśli we wcześniejszych pozycjach nie wpiszemy „zero”. Jak ktoś o tym nie wie, to straci trochę czasu i nerwów – opowiada Piotr Sekulski.

Program e-Deklaracje weryfikuje nasze dane, potem należy zeznanie (do którego mamy podgląd) zaakceptować i wysłać. Jeśli wszystko się uda, dostajemy upo (urzędowe potwierdzenie odbioru).

Czy będziemy mieli dostęp do tego, co poszło do fiskusa? Tak, zeznanie z numerem referencyjnym wysłane przez e-Deklaracje znajdziemy na koncie w e-Urząd Skarbowy. Powinno się pojawić po dwóch–trzech dniach od wysyłki w zakładce „Historia deklaracji” – zapewnia Krajowa Informacja Skarbowa.

Co grozi tym, którzy nie złożą zeznania w terminie?

– Muszą się liczyć z przynajmniej kilkusetzłotowym mandatem. W ostatnich latach skarbówka raczej jednak nie karze za spóźnienia – mówi Piotr Sekulski. Dodaje, że przed karą może uchronić czynny żal, czyli poinformowanie urzędu o przekroczeniu terminu.

Pamiętajmy jednak, że do 2 maja trzeba nie tylko złożyć zeznanie, ale i zapłacić wynikający z niego podatek. – Jeśli tego nie zrobimy, kara może być wyższa. Surowiej są też traktowane osoby, które regularnie nie dopełniają swoich obowiązków – ostrzega Piotr Sekulski.

Etatowcy mają prościej

Łatwiejsze zadanie mają pracownicy, zleceniobiorcy czy zarabiający na umowach o dzieło. Oni dostali gotowe zeznania w Twój e-PIT. I nawet jak nic z nimi nie zrobią, to zostaną automatycznie złożone 2 maja. Nie grozi więc im kara za spóźnienie.

Do wyliczeń skarbówki zawsze warto jednak spojrzeć i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Zeznaniem w Twój e-PIT powinni się zainteresować zwłaszcza ci, którzy mają prawo do różnych preferencji. W gotowcu od fiskusa znajdziemy jedynie odliczenie od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne oraz przepisaną z deklaracji za 2021 r. ulgę (odliczenie od podatku) na dzieci. Inne preferencje, np. ulgę na darowizny, rehabilitacyjną czy na ekologiczne ogrzewanie domu, musimy wpisać sami. I wysłać w Twój e-PIT poprawione zeznanie. Jeśli tego nie zrobimy, fiskus uzna, że właściwa jest deklaracja bez ulg.

Zeznanie od skarbówki muszą też zmienić ci, którzy chcą rozliczyć się z małżonkiem bądź samotnie wychowywanym dzieckiem.

Ile trzeba czekać na zwrot podatku? Z przepisów wynika, że jeśli złożyliśmy zeznanie elektronicznie, to do 45 dni, a papierowo – do trzech miesięcy. Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT czekają średnio 12 dni. A niektórzy szczęśliwcy dostają pieniądze już następnego dnia po wysyłce zeznania.

Nowości z Polskiego Ładu

Przedsiębiorcy, którzy zmienili w lipcu formę opodatkowania (taką możliwość dał Polski Ład), pół roku rozliczają ryczałtem, a pół według skali. Muszą więc złożyć za 2022 r. dwa zeznania. PIT-28 za styczeń–czerwiec i PIT-36 za lipiec–grudzień (oba do 2 maja). W PIT-36 mogą skorzystać z ulg, których nie ma na ryczałcie. Przykładowo z odpisu na dzieci. Zmiana ryczałtu na skalę w połowie roku nie dała jednak prawa do wspólnego opodatkowania z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem. Wyjątek mamy tylko wtedy, gdy PIT-28 jest zerowy (a to bardzo rzadka sytuacja).

Czytaj więcej

Rekordowy 2022 rok: 18 mld złotych zwrotu podatku PIT

Druga nowość z Polskiego Ładu to prawo do zmiany formy opodatkowania za cały 2022 rok. Otóż przedsiębiorcy, którzy rozliczali się ryczałtem albo liniowym PIT, mogą przejść na skalę. Jak to zrobić? Zamiast zeznania PIT-28 (ryczałt) albo PIT-36L (liniówka) trzeba złożyć PIT-36 (skala). I pamiętać o zaznaczeniu odpowiedniego kwadratu o wyborze opodatkowania na drugiej stronie deklaracji (o tym, że jego pominięcie może wpędzić przedsiębiorcę w duże tarapaty, pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 12 kwietnia br.).

Czytaj więcej

Podatkowa pułapka w PIT 2022. Uwaga na jedną kratkę

2 maja to ostatni dzień na zeznanie za 2022 r. Skarbówka zachęca do wysłania go przez internet, tradycjonaliści mogą wypełnić deklarację papierową.

– Nie czekajmy jednak do ostatniej chwili. Rządowe systemy informatyczne lubią się zawieszać, na poczcie i w urzędzie mogą być kolejki. Poza tym podczas wypełniania zeznania często pojawiają się niespodziewane problemy, np. z autoryzacją danych – przestrzega dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Zawody prawnicze
Egzamin na aplikacje prawnicze nieznacznie łatwiejszy niż rok temu
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej