Odsetki od pracodawcy bez PIT

Spółka nie pobiera podatku dochodowego od odsetek za opóźnienie wypłaty odszkodowania zasądzonych na rzecz jej pracownika za wypadek, któremu uległ on w pracy.

Publikacja: 24.04.2023 07:28

Odsetki od pracodawcy bez PIT

Foto: Adobe Stock

- Pracownik w 2020 r. uległ wypadkowi przy pracy. Wystąpiło on przeciwko pracodawcy z powództwem o uzupełniające roszczenia odszkodowawcze związane z tym wypadkiem. Wyrokiem z lutego 2023 r. sąd zasądził: zadośćuczynienie za doznaną krzywdę na podstawie art. 445 § 1 kodeksu cywilnego wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie; odszkodowanie na podstawie art. 444 § 1 k.c. obejmujące zwrot kosztów leczenia wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz odszkodowanie na podstawie art. 444 § 1 k.c. obejmujące koszty dojazdów do placówek medycznych oraz parkingu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. W maju 2023 r. pracodawca wypłacił pracownikowi kwoty zasądzone wyrokiem, przy czym odsetki ustawowe za opóźnienie od zadośćuczynienia oraz odszkodowań od daty wskazanej w wyroku do dnia uprawomocnienia się wyroku zaliczył do przychodu ze stosunku pracy pracownika i pobrał od nich zaliczkę na PIT. Czy rzeczywiście odsetki takie powinny być zaliczone do przychodu ze stosunku pracy pracownika, od którego pobierana jest zaliczka na PIT? – pyta czytelnik.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja