Odsetki od pracodawcy bez PIT

Spółka nie pobiera podatku dochodowego od odsetek za opóźnienie wypłaty odszkodowania zasądzonych na rzecz jej pracownika za wypadek, któremu uległ on w pracy.

Publikacja: 24.04.2023 07:28

Odsetki od pracodawcy bez PIT

Foto: Adobe Stock

- Pracownik w 2020 r. uległ wypadkowi przy pracy. Wystąpiło on przeciwko pracodawcy z powództwem o uzupełniające roszczenia odszkodowawcze związane z tym wypadkiem. Wyrokiem z lutego 2023 r. sąd zasądził: zadośćuczynienie za doznaną krzywdę na podstawie art. 445 § 1 kodeksu cywilnego wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie; odszkodowanie na podstawie art. 444 § 1 k.c. obejmujące zwrot kosztów leczenia wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz odszkodowanie na podstawie art. 444 § 1 k.c. obejmujące koszty dojazdów do placówek medycznych oraz parkingu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. W maju 2023 r. pracodawca wypłacił pracownikowi kwoty zasądzone wyrokiem, przy czym odsetki ustawowe za opóźnienie od zadośćuczynienia oraz odszkodowań od daty wskazanej w wyroku do dnia uprawomocnienia się wyroku zaliczył do przychodu ze stosunku pracy pracownika i pobrał od nich zaliczkę na PIT. Czy rzeczywiście odsetki takie powinny być zaliczone do przychodu ze stosunku pracy pracownika, od którego pobierana jest zaliczka na PIT? – pyta czytelnik.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów