Powrót do mechanizmu odwrotnego obciążenia w obrocie krajowym

Od 1 kwietnia 2023 r. do 28 lutego 2025 r. do krajowego porządku prawnego zostaje wprowadzony mechanizm odwrotnego obciążenia w przypadku dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

Publikacja: 05.04.2023 07:05

Powrót do mechanizmu odwrotnego obciążenia w obrocie krajowym

Foto: Adobe Stock

To efekt ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw, którą ustawodawca znowelizował również przepisy ustawy o VAT, gdzie zmiana tychże przepisów – co ciekawe – przeszła bez większego echa. W konsekwencji tej zmiany podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia VAT jest nabywca.

Rozwiązanie to, stanowi powrót do odwrotnego obciążenia w krajowym obrocie, czyli do mechanizmu, który uchylono uznając, że nie jest on wystarczającym środkiem do walki z oszustwami podatkowymi i zastąpiono tą instytucję mechanizmem podzielonej płatności (MPP).

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP