Ochrona przed fiskusem także po połączeniu

Spółka przejmująca może korzystać z gwarancji wynikających z interpretacji, do których zastosowały się spółki przejmowane.

Publikacja: 17.11.2022 22:42

Ochrona przed fiskusem także po połączeniu

Foto: Adobe Stock

Z ochrony prawnej, jaką daje indywidualna interpretacja, może też korzystać następca prawny. Jest to realizacja zasady sukcesji praw i obowiązków. Takie są wnioski z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 października 2022 r. (nr 0111-KDIB2-2.4017.6.2022. 1.PB).

Wystąpiła o nią spółka z o.o. zajmująca się obsługą systemów informatycznych oraz zarządzaniem nieruchomościami. Jest członkiem grupy kapitałowej. Planuje połączyć się z innymi firmami z grupy (także spółkami) w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych. Z przepisu tego wynika, że połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej. Jest to łączenie się przez przejęcie.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt