Szukasz komuś pracownika, nie rozliczasz podatku u źródła

Gdy polska spółka będzie świadczyć usługi rekrutacji i pozyskiwania personelu na rzecz podmiotu spoza Unii Europejskiej, nie będzie musiała pobierać i płacić z tego tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego.

Publikacja: 13.11.2022 14:48

Szukasz komuś pracownika, nie rozliczasz podatku u źródła

Foto: Adobe Stock

Przepisy ustawy o CIT wskazują, że od niektórych przychodów uzyskanych na terytorium Polski przez firmy zagranicznetrzeba zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy - tzw. podatek u źródła. Ustawa w art. 21 ust. 1 pkt 2a wśród tych przychodów wymienia m.in. przychody z tytułu usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu. Na wstępie należy zatem wyjaśnić różnice między rekrutacją pracownika a pozyskaniem personelu. Ustawa nie definiuje tych pojęć. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 13 sierpnia 2020 r. (0111- KDIB1-1.4010.244.2020.1.ŚS) wskazał, że istotą rekrutacji przeprowadzonej samodzielnie lub na zlecenie podmiotu zewnętrznego jest doprowadzenie do zatrudnienia pracowników przez danego przedsiębiorcę. Natomiast pozyskanie personelu to działania ukierunkowane na zapewnienie firmie odpowiedniej liczby kompetentnych osób świadczących pracę, np. oddelegowanie pracownika, udostępnianie pracowników innym spółkom w ramach grupy, usługa poszukiwania pracowników lub współpracowników dla innej firmy. Zdaniem organu osobą świadczącą pracę nie zawsze musi być pracownik, gdyż personel jest pojęciem szerszym.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?