Ulga „Pałacyk+” zostanie ograniczona

Jeśli podatnik planuje zakup zabytku i chciałby skorzystać z ulgi, to powinien przeprowadzić transakcję jeszcze w tym roku. Od stycznia zmienią się także zasady rozliczeń w przypadku prac remontowych, konserwatorskich i robót budowlanych.

Publikacja: 02.10.2022 12:25

Ulga „Pałacyk+” zostanie ograniczona

Foto: Adobe Stock

Obserwując kształt ulgi na zabytki (znanej niekiedy jako „Pałacyk+”) domyślać się można, że zamysłem ustawodawców było stworzenie instrumentu prawnego, który ma się przyczynić do polepszenia kondycji polskich zabytków. W tym celu uruchomiono zachętę podatkową dla osób, które gotowe są zainwestować swój czas i pieniądze w zabytki nieruchome. Szczytny cel w praktyce jednak nie wystarczył, żeby skonstruować przepisy racjonalne i długoterminowe. Ulga budziła wiele kontrowersji. Wskazywano, że może być sposobem na optymalizację podatkową, szczególnie silna pokusa na zmniejszenie obciążeń wiązała się z zakupem nieruchomości, a następnie szybkim ich zbyciem na inny podmiot. Co więcej okazało się, że pomimo, iż przywrócenie zabytku do świetności to często praca na lata, w zasadzie w pół roku ustawodawca doszedł do wniosku, że ulgę trzeba zreformować. W ramach naprawiania tzw. Polskiego Ładu również ulga na zabytki została istotnie zmodyfikowana, przy czym nowelizacja niestety nie usunęła wszystkich mankamentów. Chociaż od 1 stycznia 2023 r. zniknie najbardziej jaskrawa możliwość optymalizacji, to jednak sama ulga w dalszym ciągu będzie wątpliwa. Tego typu zmiana nie sprzyja przedsiębiorcom inwestującym w zabytki.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?