Reklama
Rozwiń

Czy podatek katastralny mógłby być sprawiedliwy

Rozsądnie skonstruowany podatek katastralny mógłby zakończyć dzisiejsze spory wokół opodatkowania budowli. Dzisiejszy system ma swoje zalety, ale jest problematyczny.

Publikacja: 04.04.2022 07:31

Czy podatek katastralny mógłby być sprawiedliwy

Foto: Adobe Stock

Politycy jak ognia boją się wprowadzenia podatku od nieruchomości uzależnionego od wartości budynków czy gruntów, ale eksperci nie ustają w opracowywaniu koncepcji tego podatku. Można się było o tym przekonać podczas piątkowo-sobotniej konferencji, zorganizowanej przez Koło Naukowe Prawa Podatkowego działające na Uniwersytecie Jagiellońskim, pod patronatem medialnym „Rzeczpospolitej”.

– Podatek katastralny mógłby być sprawiedliwy – zauważył prof. Wojciech Morawski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zdaniem, gdyby stawka tej daniny od lokali mieszkalnych wynosiła ułamek procenta i była porównywalna z dzisiejszymi stawkami od metra kwadratowego, a przy tym istniałoby zwolnienie dla jednego lokalu dla jednego obywatela – nikt by na tym nie ucierpiał. – Za to znikłyby liczne wątpliwości co do tego, czy dany obiekt jest budynkiem lub budowlą – dodał, nawiązując do dzisiejszych przepisów, według których budowle używane w biznesie podlegają 2-procentowemu podatkowi od ich wartości początkowej. – Dochodzi do takich sytuacji jak na zaporach wodnych, na których stoją budynki. Sama zapora jest budowlą, ale stojący na niej budynek trzeba już oddzielnie opodatkować – mówił Morawski.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono