Marcin Wojewódka i Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego - niezależnego Think Tanku zajmującego się systemem emerytalnym, ubezpieczeniami oraz długoterminowym oszczędzaniem, opublikowali analizę pt. "Podatkowe kłamstwo Polskiego Ładu". Prezentują w niej, jak nowa danina, zwana składką zdrowotną, zwiększa podstawę opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych powodując, że w praktyce wszyscy podatnicy płacą podatek od podatku.
- W polskim systemie podstawą opodatkowania PIT jest przychód pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalna, rentowa, chorobowa) oraz koszty uzyskania przychodu, a także teraz – w związku z wprowadzonym Polskim Ładem – o kwotę ulgi dla klasy średniej (jeśli przysługuje). Składka zdrowotna (co do zasady 9%) obliczana jest od kwoty przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalna, rentowa, chorobowa). Powyższe oznacza, że składka zdrowotna, czy de facto podatek zdrowotny, w rzeczywistości nie jest odliczany od podstawy opodatkowania. Zatem mamy do czynienia z podatkiem od „składki” de facto podatku zdrowotnego - wyjaśniają eksperci.
Podkreślają, że w przypadku składki zdrowotnej mamy do czynienia z obowiązkiem płatności także w zakresie pierwszych 30 tys. zł uzyskanych w danym roku podatkowym, co powoduje, że nie ma tu faktycznie kwoty wolnej.
- Twierdzenie odwrotne, z jakim można się czasami spotkać w przekazach medialnych, jest czystą manipulacją, ponieważ wynagrodzenie do 30 tys. zł rocznie jest objęte 9-procentowym podatkiem zdrowotnym. Dlatego też można mówić o kłamstwie podatkowym w Polskim Ładzie - twierdzą eksperci.