Jakie deklaracje podatkowe musi składać pracodawca

Zatrudnienie pracownika wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla pracodawcy. Bez względu na rodzaj umowy wiążącej obydwa podmioty, płatnik ma obowiązek naliczać i pobierać od pracownika podatek. Oczywiście musi go wpłacić organom podatkowym w określonym terminie. W przeciwnym przypadku czekają go dotkliwe kary finansowe.

Publikacja: 23.02.2021 17:00

Jakie deklaracje podatkowe musi składać pracodawca

Foto: Adobe Stock

PIT (ang. Personal Income Tax), czyli podatek dochodowy od osób fizycznych to inaczej mówiąc podatek od dochodu osobistego. Zaliczany jest do grupy podatków bezpośrednich, czyli obciążający bezpośrednio podatnika, w którym podmiotem opodatkowanym jest jednostka – osoba fizyczna uzyskująca określone przychody.

PIT pobierany może być zarówno od polskich rezydentów podatkowych, u których jest on pobierany sod całości przychodów oraz od osób nieposiadających polskiej rezydencji podatkowej, a więc takich, u których podatek pobierany jest wyłącznie od przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Potocznie określenie PIT utożsamia się z deklaracją podatkową jaką podatnicy muszą składać okresowo do organów skarbowych przedstawiając wysokość wyliczonego podatku oraz kwot, które stanowiły podstawę do jego wyliczenia.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Edukacja i wychowanie
Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA
Praca, Emerytury i renty
Od piątku wyższe emerytury i renty. Oto nowe kwoty świadczeń brutto i na rękę
Prawo dla Ciebie
Choroba Ziobry przeszkodą w stawieniu się przed komisją. Adwokat wyjaśnia
Nieruchomości
Rząd zapowiada ważne zmiany w prawie budowlanym. Czego będą dotyczyć
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Konsumenci
Kryptowaluty wkrótce pod kontrolą KNF. Kary będą drakońskie
Sądy i trybunały
Krajowa Rada Sądownictwa zainteresowała się... Turowem