Minister finansów wydał interpretację ogólną w sprawie rozliczania usług pomocniczych do finansowych. Wyjaśnia wątpliwości związane ze zmianą VAT-owskich przepisów.
Przypomnijmy, że do końca czerwca na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT zwolnione z podatku były usługi stanowiące element usługi finansowej i ubezpieczeniowej. Przepis ten powodował dużo sporów (m.in. z powodu wątpliwości co do zgodności z unijną dyrektywą) i od 1 lipca został zlikwidowany. Czy oznacza to, że usługi pomocnicze są od tej pory opodatkowane? Z interpretacji ogólnej ministra finansów wynika, że nie wszystkie.
Organizacje i agenci
Interpretacja dotyczy kompleksowej obsługi transakcji płatniczych dokonywanych za pomocą kart płatniczych. Wykonują ją organizacje płatnicze oraz agenci rozliczeniowi. Chodzi m.in. o autoryzację kart i transakcji, przetwarzanie i rozliczanie transakcji, obsługę kart. Pobierane są za to cykliczne opłaty, stanowiące wynagrodzenie usługodawcy.
Czy te czynności powinny być obciążone VAT? Decydujący jest tu art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z podatku m.in. usługi wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych.
Trzeba rozdzielić
Zdaniem ministra finansów na jego podstawie zwolnione z VAT mogą być kompleksowe czynności wykonywane przez organizacje płatnicze na rzecz agentów rozliczeniowych i wydawców kart płatniczych oraz agentów rozliczeniowych na rzecz akceptantów. Chodzi zwłaszcza o: