Ministerstwo Finansów przestrzega branżę elektroniczną przed nieprawidłowym stosowaniem procedury VAT-marża. Na swojej stronie internetowej zamieściło w tej sprawie komunikat.

Podczas monitoringu popularnych platform aukcyjnych stwierdzono powszechną praktykę stosowania procedury VAT-marża przy obrocie nowymi towarami, zwłaszcza telefonami komórkowymi oraz tabletami – pisze resort finansów.

Przypomina, że taka procedura, czyli naliczanie podatku od różnicy między ceną zakupu a sprzedaży jest możliwa tylko przy obrocie używanymi artykułami elektronicznymi. I tylko wtedy, gdy zakup nie był opodatkowany przez dostawcę. Zazwyczaj w procedurze VAT-marża sprzedawane są towary używane, skupowane od osób fizycznych, które nie są podatnikami.

Ministerstwo Finansów przestrzega, że zastosowanie procedury VAT-marża do dostaw nowych towarów jest niezgodne z przepisami i może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania. Skutkuje to powstaniem zaległości podatkowej oraz grozi dodatkowymi sankcjami. Podobnie jak opodatkowanie marży przy jednoczesnym odliczeniu VAT naliczonego przy zakupie towaru. Nie jest też możliwe zakupienie telefonów komórkowych, rozliczenie tej transakcji w schemacie odwróconego obciążenia i następnie sprzedaż w procedurze VAT-marża.

Resort finansów informuje, że w najbliższym czasie podatnicy, u których stwierdzono obrót elektroniką rozliczany w procedurze VAT-marża, otrzymają mailowe (z adresu: jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl) bądź SMS-owe powiadomienia od fiskusa. Zostaną opatrzone podpisem „Ministerstwo Finansów Departament Poboru Podatków". Nie będą zawierać wezwań do zapłaty podatku, nie będą też w nich umieszczone żadne odnośniki zewnętrzne (linki) ani załączniki w formie plików. Wszelkie pytania i wątpliwości, a także wyjaśnienia w sprawie stosowania szczególnej procedury rozliczenia sprzedaży należy kierować bezpośrednio do właściwych urzędów skarbowych, które zostały powiadomione o sprawie.

Przypomnijmy, że podobne ostrzeżenie skarbówka wydała w lipcu zeszłego roku (opisywaliśmy je w „Rzeczpospolitej" z 29 lipca 2017 r.).