Odliczenie przeznaczone jest dla osób wychowujących własne lub przysposobione dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 ustawy o PIT (patrz ramka).
Aby skorzystać z odliczenia, warunki te nie muszą być spełnione przez cały rok. Wystarczy tylko jeden dzień. Oznacza to, że rodzice, których dziecko urodziło się w grudniu 2007 r., mogą odliczyć pełną kwotę ulgi. Podobnie rodzice studenta, który w 2007 r. skończył 25 lat i został magistrem, nawet jeśli później wstąpił w związek małżeński. Trzeba pamiętać, że dziecko nie może osiągnąć dochodów powodujących obowiązek zapłaty podatku. W 2007 r. jest to 3015 zł.
Zasady obliczania kwoty ulgi są nieco skomplikowane. Zgodnie z ustawą o PIT jest to iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej.
W 2007 r. to 1145,08 zł za każde dziecko. Limit ten dotyczy obojga rodziców – kwotę tę może więc odliczyć jedno z nich, mogą też podzielić się ulgą, jeśli wychowują dziecko wspólnie.
Istotne jest, że podatnikowi, który spełnia warunki tylko przez część roku, przysługuje pełne odliczenie.