Dotyczą one jednak nieruchomości, mieszkań spółdzielczych, prawa użytkowania wieczystego uzyskanych od tej daty. Do nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, praw spółdzielczych kupionych, odziedziczonych i darowanych do końca 2006 r. odnoszą się stare zasady opodatkowania sprzedaży.
Dlatego w praktyce jeszcze długo będziemy rozliczać się ze sprzedaży według starych zasad, a także korzystać ze starych zwolnień z podatku. Musi bowiem upłynąć jeszcze trochę czasu, zanim na rynku wtórnym znajdą się nabytki z 2007 r. Zapewne wcześniej można spodziewać się na nim nieruchomości uzyskanych w spadku, bo spadkobiercy chcą z reguły szybko sprzedać spadkowy majątek i podzielić się nim, jeśli nie mogą wykorzystać go na własne cele.
Dlatego osobno piszę o tym, jaki podatek nam grozi i jak go uniknąć, jeśli będziemy chcieli sprzedać nieruchomość uzyskaną po 1 stycznia 2007 r., a jaki, gdy jest to mieszkanie, działka rekreacyjna, plac budowlany itp. uzyskane przed tą datą. Niektóre zwolnienia, a zwłaszcza zasada, że wystarczy odczekać ze sprzedażą pięć lat, by uniknąć wszelkich rozliczeń z fiskusem, pozostają takie same.
Nie zmieniły się w 2007 r. zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości biznesowych -lokali i budynków handlowo-usługowych, hal fabrycznych, budynków magazynowych itd. należących do majątku trwałego firmy. Natomiast sprzedaż nieruchomości wykorzystywanych wprowadzeniu działalności gospodarczej będzie nadal opodatkowana tak, jakby to były mieszkania i domy wykorzystywane wyłącznie do celów mieszkalnych. Do sprzedaży kupionych po 1 stycznia 2007 r. będą więc odnosiły się nowe zasady opodatkowania.
Od 1 stycznia 2007 r. zmieniły się zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Nowe reguły dotyczą jednak tylko nieruchomości, mieszkań spółdzielczych i działek uzyskanych po tej dacie. Sprzedaż nieruchomości uzyskanych wcześniej jest opodatkowana według starych zasad i dotyczą jej także stare zwolnienia. W poradniku przedstawiam wszystkie możliwości uniknięcia podatku - zarówno starego (10 proc. od przychodu), jak i nowego (19 proc. od dochodu).