Tak wynika z decyzji Izby Skarbowej w Opolu z 31 lipca 2007 r. (sygn. akt. PF-II/4180-0014/07/KJ)
zmieniającej postanowienie Urzędu Skarbowego w Krapkowicach.
Dokonujący zapisu na akcje danej emisji inwestor musi dysponować kwotą pozwalającą zrealizować całe zlecenie. Gdy jednak zainteresowanie subskrypcją jest duże, najczęściej następuje redukcja złożonych zleceń zakupu. Redukcje sięgają nawet kilkudziesięciu procent.I tak przy 80-proc. redukcji inwestor nabędzie tylko 20 proc. zamawianych akcji. Kredyt natomiast zostanie mu udzielony na całą wartość zlecenia. Do tej pory urzędy skarbowe stały na stanowisku, że odsetki od niewykorzystanej części kredytu nie stanowią kosztu podatkowego. Przedsiębiorca mógł więc odliczyć od przychodów z odpłatnego zbycia akcji tylko proporcjonalne wydatki związane z kredytem.
Dźwignia finansowa na giełdzie potocznie zwana lewarowaniem (od ang. Levered purchase) to zakup akcji lub innych papierów wartościowych za pieniądze pochodzące z pożyczek lub kredytów.
W przedstawianej sprawie podatnik zaciągnął kredyt na zakup akcji. Dodatkowo obciążono go kwotą prowizji od udzielonego kredytu, kwotą z tytułu ustanowienia zabezpieczenia kredytu oraz odsetkami od tegoż. Z uwagi na znaczny popyt zlecenie kupna uległo redukcji, w wyniku czego podatnik nabył znacznie mniej akcji, niż zakładał.