Łatwiej pomóc fundacjom i stowarzyszeniom w ich działalności

W rozliczeniu za 2007 r. pierwszy raz obowiązują zmienione przepisy o przekazywaniu 1 proc. podatku. Jest to dużo łatwiejsze niż w latach poprzednich, wystarczy wskazać w zeznaniu wybraną organizację. Wpłatą pieniędzy na jej konto zajmie się już urząd skarbowy

Publikacja: 25.02.2008 07:02

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z możliwości podzielenia się swoim podatkiem, muszą więc pamiętać, że to nie oni dokonują wpłaty. Jeśli samodzielnie przekażą pieniądze, to co najwyżej będą mogli odliczyć je od dochodu jako darowiznę, i to dopiero w rozliczeniu za 2008 r. Tymczasem łatwo popełnić taki błąd, bo część fundacji i stowarzyszeń nie zaktualizowała swoich stron internetowych i wciąż podaje zasady przekazywania 1 proc. obowiązujące w latach poprzednich.

W praktyce to jeden z nielicznych błędów, które można popełnić. Powinno być więc ich znacznie mniej niż w ubiegłych latach. Poprzednio na podatników czyhała bowiem co najmniej jedna pułapka: w ramach jednego procenta można było odliczyć tylko kwoty wpłacone przed złożeniem zeznania. Wystarczyło więc, że podatnik wysłał deklarację 31 marca i wpłatę na konto fundacji lub stowarzyszenia przekazał 1 kwietnia, aby odliczenie mogło być zakwestionowane.

Inną niedogodnością dotychczasowych zasad było to, że tak naprawdę podatnikom, którzy mieli nadpłatę, nie opłacało się przekazywać 1 proc. To dlatego że musieli wyłożyć własne pieniądze i trzy miesiące czekać na ich zwrot. Obecnie – gdy przekazaniem pieniędzy zajmuje się urząd skarbowy – znika także ten problem.

Od tego roku znacznie rozszerzył się katalog osób, które mogą przekazać 1 proc. swojego podatku. Mogą to zrobić m.in. przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym oraz inwestorzy giełdowi. Z odliczenia tego mogą skorzystać osoby, które składają następujące zeznania:

- PIT- 28 (termin składania tej deklaracji minął z końcem stycznia),

- PIT-36,

- PIT-36L,

- PIT-37,

- PIT-38.

W praktyce wyłączeni są więc tylko przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie karty podatkowej.

W zeznaniu można wskazać tylko podmioty, które status organizacji pożytku publicznego uzyskały do 30 listopada ubiegłego roku. Lista, z której podatnik może wybrać obdarowanego, sporządzona jest bowiem na ten dzień. Została ona opublikowana w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=251502]obwieszczeniu ministra pracy i polityki społecznej z 28 grudnia 2007 r. (MP nr 99, poz. 1078)[/link]. Wykaz dostępny jest też na stronie [link=http://www.pozytek.gov.pl]www.pozytek.gov.pl[/link].

Zgodnie z ustawą o PIT nie uwzględnia się w nim organizacji prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.

Przekazanie podatku sprowadza się do podania pełnej nazwy organizacji oraz jej numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Pojawiły się więc wątpliwości, czy podatnik może wybrać cel, na jaki chciałby przeznaczyć swój podatek albo oddział organizacji, np. działający na terenie miejsca jego zamieszkania. Na szczęście głos w tej sprawie zabrało Ministerstwo Finansów. W specjalnym komunikacie poinformowało, że celem wprowadzonych zmian była jedynie zmiana mechanizmu przekazywania 1 proc. podatku. Podatnik może więc w składanym zeznaniu podatkowym podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego. Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce „inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem”. Znajdują się one bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku należnego, odpowiednio w:

- poz. 135 – PIT-28,

- poz. 311 – PIT-36,

- poz. 107 – PIT-36L,

- poz. 123 – PIT-37,

- poz. 59 – PIT-38.

Ministerstwo poinformowało, że informacje te zostaną przesłane przez urząd skarbowy organizacjom pożytku publicznego, jako uszczegółowienie przekazanych kwot. Podatnik może więc wybrać cel, na który chciałby przekazać swoje pieniądze. Wątpliwości budzi już jednak wskazywanie konkretnych osób, ponieważ 1 proc. podatku odliczamy tylko, gdy zostaje przekazany na działalność pożytku publicznego, a więc działalność na rzecz ogółu społeczności lub ogółu określonej grupy podmiotów. Z ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie wynika, że to fundacja lub stowarzyszenie powinno decydować o tym, na co przeznacza środki i kto w praktyce uzyska wsparcie.

Osoby, które zdecydują się za pośrednictwem urzędu skarbowego przekazać 1 proc. należnego podatku na rzecz określonej organizacji pożytku publicznego, nie mają obowiązku przesyłać jej żadnych dokumentów. O przekazanej przez podatników kwocie dowie się ona z raportu przygotowanego przez organy podatkowe.

Wydawałoby się, że nowe zasady przekazywania 1 proc. powinny zagwarantować fundacjom i stowarzyszeniom wyższe dochody. Tak jednak być nie musi. Zmiany te zbiegły się bowiem z wprowadzeniem do ustawy o PIT wysokiej ulgi na dzieci. Może się okazać, że po jej odliczeniu wiele osób nie będzie miało podatku należnego. Tym samym nie przekażą już nic organizacjom pożytku publicznego. Inny problem fundacji i stowarzyszeń to konieczność oczekiwania na pieniądze. Przepisy nakazują bowiem urzędom skarbowym ich wpłacenie w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu na złożenie zeznania. Termin ten upływa więc z końcem lipca, jedynie kwoty wskazane w zeznaniu PIT-28 muszą być przekazane do 30 kwietnia.

Przepisy pozwalają urzędom skarbowym obniżyć przekazywane kwoty o koszty przelewu. Mimo to w 2008 r. do organizacji pożytku publicznego będzie trafiać cały przekazany 1 proc. podatku. Dzięki porozumieniu, jakie Ministerstwo Finansów podpisało z NBP, od przekazywanych kwot nie będzie pobierana prowizja.

Część swojego podatku mogą także przekazać emeryci i renciści. Wymaga to jednak od nich pewnego wysiłku. Wielu z nich nie rozlicza się samodzielnie – jeśli nie uzyskują innych dochodów i nie korzystają z ulg, to informacja z ZUS jest równocześnie rocznym rozliczeniem podatku. Jeżeli osoby te chciałyby przekazać 1 proc. swojego podatku, to powinny do 30 kwietnia złożyć PIT-37 i w rubrykach 124 – 126 wskazać pełną nazwę organizacji, jej numer w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz kwotę odliczenia.

[ramka]

[b]Nie wszyscy skorzystają[/b]

W rozliczeniu za 2007 r. nie można przekazać 1 proc. podatku podmiotom, które status organizacji pożytku publicznego uzyskały po 30 listopada ubiegłego roku.[/ramka]

[ramka]

[b]Zeznanie musi być w terminie[/b]

Urząd skarbowy przekaże pieniądze wybranej organizacji, tylko jeśli zeznanie zostanie złożone w terminie. W tym roku 30 kwietnia przypada w środę, a więc termin nie będzie przesunięty. [/ramka]

[ramka]

[b]Gdzie wykazać odliczenie [/b]

Wyliczony w zeznaniu 1 proc. podatku należy zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół. Następnie kwotę tę należy wpisać w odpowiedniej pozycji zeznania. Odliczenie 1 proc. wykazuje się w:

- PIT-36 w poz. 312 – 314,

- PIT-36L w poz. 108 – 110,

- PIT-37 w poz. 124 – 126,

- PIT-38 w poz. 60 – 62.[/ramka]

[ramka]

[b]Trzeba podać pełną nazwę fundacji[/b]

W zeznaniu podatkowym należy podać pełną nazwę organizacji, a nie skróconą, pod którą jest ona powszechnie znana. Co prawda za taką nieścisłość fiskus nie ukarze podatnika, ale gdy będzie miał wątpliwości, to wezwie go w celu ich wyjaśnienia. A to oznacza niepotrzebną stratę czasu na wizytę w urzędzie.[/ramka]

[ramka]

[b]Komentuje Jadwiga Chorązka, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers[/b]

Osoba składająca jedno zeznanie może obdarować tylko jedną organizację pożytku publicznego. Ani przepisy, ani konstrukcja deklaracji nie pozwalają na podział tej kwoty. Inaczej jest, gdy podatnik musi złożyć dwa lub trzy rozliczenia roczne, np. PIT-37 z tytułu umowy o pracę i PIT-38, w którym wykazuje dochody kapitałowe. Wtedy w każdym z tych formularzy ma prawo wybrać inny podmiot, dla którego mają być przesłane pieniądze.

W latach poprzednich pojawiały się wątpliwości, czy przekazując jeden procent fundacji lub stowarzyszeniu podatnik ma prawo wskazać konkretną osobę, której chce pomóc. Początkowo zdarzały się przypadki kwestionowania takiego odliczenia. Z czasem stanowisko organów podatkowych stało się jednak mniej fiskalne i takie postępowanie raczej powinno być akceptowane. [/ramka]

[ramka]Odlicz darowiznę

Przekazanie części swojego podatku w zeznaniu rocznym nie wyklucza skorzystania z ulgi na darowizny. Odliczenie darowizny od dochodu to zupełnie co innego niż podzielenie się 1 proc. podatku. Można zrobić i jedno, i drugie. Oczywiście darowiznę, o którą chcemy pomniejszyć dochód za 2007 r., powinniśmy faktycznie w ubiegłym roku przekazać (wpłacić na konto). Natomiast dzieląc się 1 proc., wystarczy wpisać w zeznaniu rocznym nazwę organizacji pożytku publicznego oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Odliczyć od dochodu można darowizny przekazywane na cele określone w art. 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169569]ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie[/link] organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego. Nie muszą one jednak posiadać statusu organizacji pożytku publicznego. Taki status musi mieć jednak fundacja (lub inna organizacja), której przekazujemy 1 proc. podatku. Może więc zdarzyć się, że w grudniu wpłaciliśmy pieniądze na fundację i skorzystamy z ulgi polegającej na pomniejszeniu dochodu, a dodatkowo w zeznaniu rocznym wskażemy tę organizację jako uprawnioną do otrzymania 1 proc. podatku.Osoby fizyczne mogą odliczyć darowizny do wysokości 6 proc. swojego dochodu (limit nie dotyczy darów dla Kościoła). Więcej na ten temat pisaliśmy w DF z 20 grudnia 2007 r. >> [link=http://www.rp.pl/artykul/78235.html]"Pomóż innym i odlicz darowiznę"[/link]

[i]—wp[/i][/ramka]

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z możliwości podzielenia się swoim podatkiem, muszą więc pamiętać, że to nie oni dokonują wpłaty. Jeśli samodzielnie przekażą pieniądze, to co najwyżej będą mogli odliczyć je od dochodu jako darowiznę, i to dopiero w rozliczeniu za 2008 r. Tymczasem łatwo popełnić taki błąd, bo część fundacji i stowarzyszeń nie zaktualizowała swoich stron internetowych i wciąż podaje zasady przekazywania 1 proc. obowiązujące w latach poprzednich.

Pozostało 95% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów