Według danych resortu finansów od początku 2006 r. (czyli od wprowadzenia tej możliwości) do połowy 2008 r. wpłynęło łącznie prawie 1 mln 430 tys. wniosków, z czego ok. 250 tys. rozpatrzono negatywnie (głównie z powodu braku tytułu prawnego lub podania towarów spoza wykazu). Wnioskodawcy odzyskali w sumie ponad 1,5 mld zł.
O zwrot VAT mogą się starać osoby fizyczne, które budują dom lub remontują mieszkanie. Obejmuje to jednak tylko te towary, na które stawka VAT wzrosła od 1 maja 2004 r. z 7 do 22 proc. Ich wykaz zamieszczono na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Zawiera on 170 pozycji, np. cegły czy klepki, wraz z ich symbolami PKWiU.
Nie wszyscy jednak rozliczają się prawidłowo – [b]Podatnicy mają najwięcej problemów z ustaleniem, czy za dany materiał przysługuje im zwrot. Utrudnieniem może być brak symbolu PKWiU na fakturze[/b] – powiedziała „Rz” Maria Bojczuk, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach.
Sprzedawcy nie muszą umieszczać tych symboli, jeśli materiały są opodatkowane 22-proc. VAT. Problem polega na tym, że posługują się niejednolitymi, często skróconymi, nazwami towarów. Dlatego w praktyce najlepiej poprosić przy zakupie o wpisanie PKWiU.
– [b]Z naszego doświadczenia wynika, że najczęstszym błędem jest brak obowiązkowych załączników. Niejednokrotnie też są one nieczytelne, podobnie jak kopie faktur VAT[/b], z których trudno odczytać wartość zakupów oraz ich przedmiot – mówi Paulina Koteluk z Izby Skarbowej w Krakowie. Dodaje, że wiele osób zapomina też o podpisie.