Ulga na materiały tylko z fakturą

Domaganie się refundacji VAT za materiały, które nie są nią objęte, oraz brak wymaganych dokumentów – oto najczęstsze błędy osób ubiegających się o zwrot podatku w budownictwie

Publikacja: 08.09.2008 08:08

Ulga na materiały tylko z fakturą

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Według danych resortu finansów od początku 2006 r. (czyli od wprowadzenia tej możliwości) do połowy 2008 r. wpłynęło łącznie prawie 1 mln 430 tys. wniosków, z czego ok. 250 tys. rozpatrzono negatywnie (głównie z powodu braku tytułu prawnego lub podania towarów spoza wykazu). Wnioskodawcy odzyskali w sumie ponad 1,5 mld zł.

O zwrot VAT mogą się starać osoby fizyczne, które budują dom lub remontują mieszkanie. Obejmuje to jednak tylko te towary, na które stawka VAT wzrosła od 1 maja 2004 r. z 7 do 22 proc. Ich wykaz zamieszczono na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Zawiera on 170 pozycji, np. cegły czy klepki, wraz z ich symbolami PKWiU.

Nie wszyscy jednak rozliczają się prawidłowo – [b]Podatnicy mają najwięcej problemów z ustaleniem, czy za dany materiał przysługuje im zwrot. Utrudnieniem może być brak symbolu PKWiU na fakturze[/b] – powiedziała „Rz” Maria Bojczuk, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach.

Sprzedawcy nie muszą umieszczać tych symboli, jeśli materiały są opodatkowane 22-proc. VAT. Problem polega na tym, że posługują się niejednolitymi, często skróconymi, nazwami towarów. Dlatego w praktyce najlepiej poprosić przy zakupie o wpisanie PKWiU.

– [b]Z naszego doświadczenia wynika, że najczęstszym błędem jest brak obowiązkowych załączników. Niejednokrotnie też są one nieczytelne, podobnie jak kopie faktur VAT[/b], z których trudno odczytać wartość zakupów oraz ich przedmiot – mówi Paulina Koteluk z Izby Skarbowej w Krakowie. Dodaje, że wiele osób zapomina też o podpisie.

Zainteresowani mają również problemy z ustaleniem, czym jest tytuł prawny do domu czy mieszkania. Chodzi tu m.in. o własność udokumentowaną aktem notarialnym lub odpisem z ksiąg wieczystych, a także o umowę użyczenia, najmu lub dzierżawy.

Według Grażyny Piechoty, rzecznika Izby Skarbowej w Katowicach, wnioskodawcy posługują się czasem np. sądowym zawiadomieniem o wpisie do księgi wieczystej, zamiast aktem notarialnym lub odpisem z księgi wieczystej.

Zdarzało się też, że jako tytuł prawny przedstawiano polisę ubezpieczeniową lub... nakaz płatniczy – mówi Paulina Koteluk. Co się dzieje, gdy podatnik się pomyli i np. źle obliczy kwotę VAT do zwrotu albo nie wszystkie podane przez niego materiały objęte są zwrotem? – Urząd wzywa zwykle taką osobę i przeprowadza postępowanie sprawdzające, które ma na celu poprawienie błędów. [b]Jeśli nie wszystkie materiały objęte są zwrotem, zainteresowany otrzymuje stosowną część wnioskowanej kwoty[/b] – wyjaśnia Maria Bojczuk.

Zainteresowani refundacją powinni złożyć wniosek na druku VZM-1, w którym muszą podać m.in. wykaz wydatków i rok rozpoczęcia inwestycji. Należy też samodzielnie obliczyć kwotę zwrotu. Do wniosku trzeba dołączyć kopię pozwolenia na budowę lub – gdy chodzi o remont – kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu.

Należy też pamiętać, że zwrot VAT jest limitowany. Obowiązują pięcioletnie limity, a wnioski można składać nie częściej niż raz w roku. Urząd skarbowy ma sześć miesięcy na wydanie decyzji, w której określa kwotę zwrotu, a pieniądze wypłaca w 25 dni od doręczenia decyzji.

[ramka][b]Najczęstsze pomyłki podatników[/b]

1. Podawanie we wniosku niekompletnego numeru faktury.

2. Wpisywanie własnego nr NIP zamiast nr NIP sprzedawcy.

3. Ujęcie we wniosku całej kwoty brutto z faktury, mimo że na fakturze, oprócz wydatków budowlanych, widnieją także zwykłe zakupy – np. mydło czy napoje.

4. Błędna kwalifikacja towaru – faktury nie zawierają zwykle symbolu PKWiU, co powoduje problemy z ustaleniem, czy zakupiony towar mieści się w wykazie materiałów objętych zwrotem.

5. Wykazywanie oprócz wydatków na budowę domu także innych, niepodlegających odliczeniu – np. na utwardzenie posesji, kosztów ogrodzenia oraz wykonania podjazdu czy drogi.

6. Brak właściwego udokumentowania tytułu prawnego do nieruchomości.

[i]Dane Izby Skarbowej w Katowicach[/i] [/ramka]

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=m.pogroszewska@rp.pl]m.pogroszewska@rp.pl[/mail]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku