Wprawdzie ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej nie ma już od siedmiu lat, ale nadal wielu podatników korzysta z niej na zasadzie praw nabytych. Nadal odliczają od podatku wpłacane kwoty do czasu, aż upłynie termin wynikający z umowy kredytowej z bankiem. Wielu przez ten czas zdążyło już scedować na dzieci prawo do rachunku i zgromadzonych na nim środków. Teraz stają przed dylematem – co zrobić wówczas, gdy syn lub córka nie przeznaczą zgromadzonych oszczędności na cele mieszkaniowe.
[b]Rodzice oszczędzali w kasie mieszkaniowej w latach 1999 – 2008. Od roku 1999 do 2005 wpłaty do kasy odpisywali od podatku PIT. W lipcu 2008 r. dokonali cesji rachunku i środków na nim zgromadzonych na syna. W związku z zakończeniem okresu oszczędzania we wrześniu 2008 r. syn złożył dyspozycję wycofania z kasy zgromadzonych pieniędzy. Czy w tej sytuacji nadal istnieje odpowiedzialność podatkowa z racji odpisanych z podatku PIT w przeszłości ulg na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej (tzn. czy jest obowiązek zwrotu wykorzystanej ulgi wraz z odsetkami), jeżeli wycofane środki nie zostaną wykorzystane na zaspokojenie celów mieszkaniowych obecnego posiadacza rachunku kasy mieszkaniowej? Jeśli taka odpowiedzialność nadal zachodzi, to kogo obciąża: rodziców czy syna? Po jakim okresie ulega ona przedawnieniu?[/b] – pyta czytelnik.
Taka odpowiedzialność nadal istnieje, przy czym ponosi ją już teraz syn, a nie jego rodzice. To on bowiem w wyniku cesji przejął prawa i obowiązki wynikające z posiadania przez rodziców rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej.
Potwierdził to [b]dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 20 sierpnia 2008 r. (nr IPPB2/415-847/08-4/AS)[/b]: „W każdym przypadku, gdy rodzic korzystał z odliczeń z tytułu wpłat na rachunek oszczędnościowo-kredytowy prowadzony przez kasę mieszkaniową, a następnie dokonał cesji tego rachunku na rzecz dzieci własnych lub przysposobionych, obowiązki wynikające z posiadania takiego rachunku przechodzą na dziecko. Dlatego nawet gdy dziecko w związku z kontynuacją wpłat na ten rachunek nie korzystało z odliczeń w podatku dochodowym, to aby nie wystąpiła utrata prawa do ulgi podatkowej, jest zobowiązane wydatkować środki zgromadzone na tym rachunku zgodnie z celami systematycznego oszczędzania”.
[srodtytul]Dopuszczalne cele[/srodtytul]