Winne są przepisy i sprzeczne interpretacje podatkowe. Jak zatem postępować: płacić fiskusowi czy nie?
Z art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Co to oznacza dla osób, którym umorzono czynsz? To, że opodatkowane podatkiem dochodowym są wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione od podatku bądź od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia wydanego przez ministra finansów.
Przychody zwolnione od podatku wymienione są w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten nie wspomina jednak o kwotach umorzonego czynszu. W odniesieniu do tych przychodów nie zostało też wydane rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.
Tym samym [b]umorzony czynsz stanowi przychód z tzw. innych źródeł i podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach[/b].