Podatnicy, którzy wybierają opłacanie podatku od najmu w sposób zryczałtowany, rozliczają się według dwóch stawek podatkowych. Przychody do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro opodatkowane są według 8,5-proc. stawki. Od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi aż 20 proc.
Limit w euro przeliczany jest według kursu z 1 października poprzedniego roku. Był on wtedy znacznie niższy niż obecnie.
W efekcie w 2009 r. próg przychodów, od którego trzeba naliczać wyższy podatek, wynosi tylko 13 510 zł. To znaczy, że przekroczy go nawet osoba, która wynajmuje swoje mieszkanie za 1150 zł miesięcznie (wtedy roczny przychód to 13 800 zł). Nie jest to dużo. Warto bowiem pamiętać, że przy opłacaniu podatku w formie ryczałtu właściciel mieszkania nie może uwzględniać żadnych kosztów. [b]Podatek musi bowiem płacić od przychodów i nie uniknie go, nawet jeśli się okaże, że w danym miesiącu koszty związane z utrzymaniem mieszkania są wyższe niż otrzymany czynsz.[/b]
Właściciele mieszkań powinni więc policzyć, czy opłacanie podatku na zasadach ogólnych nie będzie dla nich bardziej opłacalne. Przemawia za tym m.in. dużo korzystniejsza niż w latach ubiegłych skala podatkowa.
W analizie tej należy wziąć pod uwagę kilka czynników: wysokość przychodów z najmu i kosztów z nimi związanych oraz inne dochody opodatkowane na zasadach ogólnych.