[b]Nie[/b] W takiej sytuacji małżonkowie pozbawieni są możliwości złożenia wspólnego zeznania. Wspólne opodatkowanie nie jest bowiem możliwe, nawet jeśli z działalności tej małżonek nie uzyskał żadnych dochodów.
Zasadą jest, że małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu. Razem mogą się rozliczać, tylko gdy spełnią ściśle określone warunki. I tak do żadnego z małżonków nie może mieć zastosowania art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówiący o opodatkowaniu dochodów z działalności stawką 19 proc. Potwierdzają to również organy podatkowe, np. [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 2 grudnia 2008 r. (IPPB1/415-1162/08-2/EC)[/b]. Jeśli zatem do jednego z małżonków ma zastosowanie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie mogą oni skorzystać z preferencyjnego sposobu opodatkowania swoich dochodów. Nie mogą zatem złożyć wspólnego PIT. Możliwości takiej nie będą mieli nawet wtedy, gdy z działalności tej małżonek nie uzyskał żadnych przychodów.
[i]Podstawa prawna: [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link][/i]