[b]Tak.[/b] Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C7EF0D83748B0AEDDF5630C4CCD56C7E?id=133014]kodeksem spółek handlowych[/link] możliwe jest umorzenie udziałów spółki z o.o. Może ono nastąpić za zgodą udziałowca lub bez jego zgody. Obligatoryjnie wynagrodzenie wypłacane jest w sytuacji, gdy dochodzi do umorzenia przymusowego. Umorzenie za zgodą udziałowca może nastąpić bez wynagrodzenia.
Z pytania wynika, że chodzi o umorzenie udziałów za wynagrodzeniem. Skoro tak, to wraz z umorzeniem udziałów wspólnik uzyska przychód podatkowy, który według art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, zaliczany jest do źródła „kapitały pieniężne”.
Decyduje o tym treść art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o PIT, według którego dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).
W art. 25 ust. 5d ustawodawca doprecyzował, że dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodów, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38. Jeżeli udziały nabyto w spadku lub darowiźnie, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.
Od tak wyznaczonego dochodu, na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, pobierany jest 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy.