Po sprzedaży nieruchomości zwrot VAT nie przysługuje

Jeśli podatnik sprzeda dom w trakcie budowy, utraci prawo do zwrotu części VAT od niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym

Aktualizacja: 21.07.2009 07:15 Publikacja: 21.07.2009 06:50

Po sprzedaży nieruchomości zwrot VAT nie przysługuje

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Wynika tak z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 29 czerwca 2009 r. (IPPB2/415-269/09-2/AK)[/b]. Podatnik w latach 2007 – 2008 rozpoczął budowę domu mieszkalnego, na którą ponosił wydatki udokumentowane fakturami VAT.

W 2008 r. sprzedał dom (w trakcie budowy). Zastanawiał się, czy może złożyć wniosek o zwrot części VAT związanego z budownictwem mieszkaniowym.

Izba skarbowa stwierdziła, że takiej możliwości nie ma. Przypomniała, że zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części reguluje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BC05FEB79471E393B6892A798A0A6DA6?id=179136]ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (DzU nr 177, poz. 1468 ze zm.)[/link]. Zgodnie z nią osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

- budową budynku mieszkalnego,

- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach,

- remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

[srodtytul]Sama faktura nie wystarczy[/srodtytul]

Zwrot dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych od 1 maja 2004 r., które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką VAT w wysokości 7 proc., a od 1 maja 2004 r. – 22 proc. VAT. Dotyczy jedynie wydatków udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi od 1 maja 2004 r.

[b]Prawo do ubiegania się o zwrot VAT przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane[/b] w rozumieniu prawa budowlanego albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, a także pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z prawem budowlanym wymagane jest takie pozwolenie.

[srodtytul]Potrzebny komplet dokumentów[/srodtytul]

W razie budowy budynku mieszkalnego wniosek może być złożony po zakończeniu inwestycji lub też podatnik może żądać zwrotu wydatków w czasie jej trwania – nie częściej niż raz w roku.

Ponieważ podatnik w dniu złożenia wniosku nie będzie miał aktualnego pozwolenia na budowę wystawionego na swoje nazwisko, nie będzie spełniał wszystkich warunków wymienionych w ustawie.

Prawo do ubiegania się o zwrot części VAT w związku z zakupem niektórych materiałów budowlanych, na które po 30 kwietnia 2004 r. stawka VAT wzrosła z 7 do 22 proc., przysługiwało podatnikowi do dnia sprzedaży nieruchomości.

W interpretacji czytamy, że „warunkiem dokonania zwrotu na wniosek osoby fizycznej z tytułu prowadzenia inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę jest posiadanie stosownej decyzji w sprawie pozwolenia na budowę oraz faktur wystawionych na nazwisko wnioskodawcy (inwestora) dokumentujących poniesienie wydatków na zakup materiałów budowlanych w dniu złożenia wniosku. Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do zwrotu z budżetu państwa części wydatków z faktur zakupu materiałów budowlanych, albowiem przeniósł on ciężar ekonomiczny podatku na nabywcę nieruchomości. Oczywistym bowiem i niewymagającym dowodzenia jest fakt, że w cenie sprzedaży mieszczą się wszystkie poniesione wydatki”.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo