[b]Nie[/b]. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Prawo do zwrotu przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu prawa budowlanego albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
W przypadku osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim w dniu poniesienia wydatków obliczona kwota zwrotu dotyczy łącznie obojga małżonków. Warto jednak pamiętać, że jeżeli przed zawarciem związku małżeńskiego osoba fizyczna otrzymała zwrot, to obliczoną kwotę zwrotu pomniejsza się o kwoty uprzednio otrzymane.
Podobnie, jeśli w czasie trwania związku małżeńskiego lub do momentu orzeczenia przez sąd separacji osoba fizyczna otrzymała kwotę zwrotu, a następnie związek małżeński ustał lub sąd orzekł separację, przysługującą jej kwotę zwrotu pomniejsza się o 50 proc. kwoty uprzednio otrzymanej, jeśli składany był wspólny wniosek małżonków, lub o kwotę otrzymanego zwrotu, jeżeli składany był odrębny wniosek.
Zwrot dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej złożony w urzędzie skarbowym. Jeżeli osoba fizyczna pozostaje w związku małżeńskim, wniosek może być złożony wspólnie z małżonkiem lub odrębnie przez każde z małżonków. Jeżeli małżonkowie składają odrębne wnioski do różnych urzędów skarbowych, to są jednocześnie obowiązani zawiadomić o złożeniu wniosku urząd skarbowy właściwy do złożenia wniosku przez małżonka.