To jedna ze zmian w projekcie nowelizacji ustawy o PIT autorstwa komisji "Przyjazne państwo", którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj (6 października 2010 r.) w Sejmie.
Oznacza to koniec problemów tych podatników, którzy dotychczas nie mieli prawa do ulgi, bo dostawca wysłał im np. jedną zbiorczą fakturę za Internet i telefon lub udostępnił ją do pobrania na swojej stronie. Ulgę bez przeszkód odliczą też osoby korzystające z sieci za pośrednictwem telefonu komórkowego czy laptopa, a nawet klienci kawiarni internetowych.
Inna zmiana dotyczy osób pracujących za granicą, które otrzymują zapłatę w walutach obcych. Będą przeliczać ją na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. To samo dotyczyć będzie przeliczania kosztów. Dotychczas przepisy odwoływały się do kursu walut stosowanego przez bank podatnika, co bywało kłopotliwe.
Ucieszą się też pracownicy objęci programami motywacyjnymi, dzięki którym otrzymują od firmy akcje lub tzw. opcje na akcje. Podatek zapłacą dopiero w momencie ich sprzedaży, a nie otrzymania. Będzie to przychód z kapitałów pieniężnych rozliczany w PIT-38. Ma to jednak dotyczyć tylko akcji spółek mających siedzibę na terenie UE i EOG.
Są też propozycję budzące wątpliwości. Posłowie chcą wprowadzić jednoznaczny zapis, by osoby żyjące w konkubinacie nie mogły się rozliczać jako samotni rodzice. Według Ministerstwa Finansów także obecnie nie można tego robić. Część sądów uznaje jednak, że rodzice niebędący w związku małżeńskim mogą złożyć zeznanie wraz z dzieckiem.