Zgodnie z [link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2010/101/poz.649.htm]ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży nieruchomości trzeba zapłacić podatek w wysokości 2 proc. wartości rynkowej nabywanej rzeczy (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 101, poz. 649)[/link]. Obowiązek ten ciąży na kupującym.
Ustawa przewiduje preferencje. Jedną z nich jest zwolnienie z podatku sprzedaży nieruchomości wraz z ich częściami, jeśli w chwili dokonania czynności nabywane grunty stanowią, w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, gospodarstwo rolne lub staną się nim u nabywcy albo powiększą jego gospodarstwo. Nie dotyczy to jednak budynków mieszkalnych ani ich części znajdujących się na obszarze miast.
Ustawa o podatku rolnym stanowi, że gospodarstwem rolnym jest obszar ziemi sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Dodatkowym warunkiem jest wielkość nieruchomości – gospodarstwem rolnym są tylko te grunty, których łączna powierzchnia przekracza 1 ha lub hektar przeliczeniowy.
Z przepisów wynika więc, że [b]jeśli kupujemy działki, które w chwili transakcji są gospodarstwem rolnym w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, nie zapłacimy daniny od zakupu niezależnie od tego, jak zamierzamy wykorzystać te nieruchomości.[/b] Możemy więc zaraz po nabyciu rozpocząć ich wykorzystywanie do innej działalności. W takiej sytuacji czasem może być konieczne przekwalifikowanie tych gruntów.