O zasadach rozliczania datków na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła dowiemy się z ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Nie tylko darczyńcy Kościoła katolickiego skorzystają z tego przywileju. Bez limitu można też odliczyć darowizny m.in. na Kościół ewangelicko-augsburski, chrześcijan baptystów, Adwentystów Dnia Siódmego, zielonoświątkowy.
Nie wystarczy jednak przelać pieniądze na rachunek parafii. Darowizna musi być przeznaczona na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła. Ustawa kościelna wymienia jej przykładowe rodzaje. Może to być prowadzenie zakładów dla sierot, szpitali, żłobków, organizowanie pomocy dla osób znajdujących się w trudnym położeniu materialnym lub zdrowotnym, zapewnianie wypoczynku dzieciom i młodzieży.
Ustawa o PIT wymaga, aby dary na Kościół dokumentować tak samo jak inne darowizny. Jeśli przekazujemy rzeczy (np. jedzenie albo ubrania), potrzebny jest dokument, z którego wynika ich wartość, oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu (powinna wystarczyć umowa). Jeśli dajemy pieniądze, musimy mieć dowód wpłaty na rachunek.
Ponadto potrzebne jest sprawozdanie, z którego wynika, że darowizna została wykorzystana na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła.