Niedługo mija okres objęcia tegorocznych absolwentów prawem do świadczeń opieki zdrowotnej. Osoby, które zdecydują się na dobrowolne ubezpieczenie w NFZ, mogą odzyskać zdecydowaną większość kosztów. Pozostaje tylko problem dokładnego ustalenia, kiedy absolwent uzyskujący przychody np. z umowy o dzieło, od której nie odprowadza się składki zdrowotnej, powinien podpisać umowę z NFZ.
Do ukończenia 26. roku życia uczący się mają prawo do ubezpieczenia jako członkowie rodziny. Później, nawet jeśli nie mają innego źródła ubezpieczenia, np. umowy o pracę, też nie muszą martwić się o prawo do świadczeń zdrowotnych, dopóki nie stracą indeksu. Problem braku ubezpieczenia zdrowotnego dotyka osób kończących naukę, które zarabiają na umowach o dzieło. Przepisy przewidują jednak pewien okres, podczas którego absolwent ma czas na znalezienie pracy lub dobrowolne samodzielne ubezpieczenie.
Obecnie składka wynosi minimum 321 zł 59 gr miesięcznie
Zgodnie z art. 67 ust. 5 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę średnią lub wyższą, wygasa po upływie czterech miesięcy od zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów lub studentów (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027).
Jeśli absolwent szybko nie znajdzie zatrudnienia na podstawie umowy, od której pracodawca odprowadza składkę na ubezpieczenie zdrowotne, może ubezpieczyć się sam, zawierając umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.