Ulga na kasę mieszkaniową obowiązywała do końca 2001 r. Wielu podatników wciąż z niej jednak korzysta. Po likwidacji ulgi prawo do niej zachowały osoby, które przed 1 stycznia 2002 r. zawarły umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową. Odliczenie przysługuje im aż do końca tej umowy, czyli do upływu terminu systematycznego oszczędzania.
Zgodnie z przepisami podatnik po wycofaniu oszczędności z kasy mieszkaniowej musi w tym samym roku wydać pieniądze na cele mieszkaniowe. Niedochowanie tego warunku powoduje konieczność zwrotu ulgi, czyli doliczania do dochodu (przychodu) lub podatku kwot uprzednio odliczonych z tego tytułu.
Cele mieszkaniowe w tym wypadku definiuje ustawa z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1070 ze zm.). Są to cele służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy, do
których zalicza się m.in. nabycie działki budowlanej albo jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest bądź też ma być położony lokal kredytobiorcy.
Podatnicy, którzy chcą pieniądze wycofane z kasy mieszkaniowej przeznaczyć na zakup gruntu, mogą mieć wątpliwości, czy pozwoli im to zachować prawo do ulgi. Kłopot wynika z tego, że ustawa nie definiuje pojęcia działki budowlanej. Zwłaszcza może pojawić się pytanie, czy zakup gruntu na terenie przeznaczonym pod rekreację spełnia ten warunek.