Jako koszt podatnik może potraktować odsetki od kredytu na zakup papierów wartościowych.
Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (sygnatura akt: I SA/Rz 854-858/11) w sprawie skargi na interpretację Izby Skarbowej w Katowicach.
Podatnik, który inwestuje na rynku akcji, kupuje książkowe poradniki dotyczące kapitału i giełdy. Płaci też za specjalistyczne szkolenia o inwestowaniu. Zaciąga ponadto kredyty w bankach, w większości przeznaczone na zakup akcji. Uważa, że wszystkie te wydatki ma prawo potraktować jako koszt uzyskania przychodu ze sprzedanych akcji.
Jednakże ani izba skarbowa, ani WSA nie zgodziły się z taką interpretacją. Wskazały, że w tej sytuacji koszty muszą być ściśle powiązane z uzyskiwanym dochodem. Powołując się na art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazały, że zainteresowany może jako koszty potraktować tylko to, co przewiduje ten przepis (czyli koszty nabycia samych papierów wartościowych). Można przy tym potraktować jako koszt wydatki na prowizje i odsetki od kredytu na zakup akcji, ale tylko w proporcji, w jakiej kredyt został faktycznie wydatkowany na ich nabycie.
Sąd podzielił opinię izby skarbowej, że w wypadku dochodów z papierów wartościowych nie stosuje się ogólnej reguły z art. 22 ustawy, który jako koszty traktuje ogólnie wszystkie „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania źródła przychodów".