- Od 2008 r. prowadziłam działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W sierpniu 2011 r. ją zlikwidowałam, uzyskałam jednak dochód ze względu na sprzedaż składników majątku związanych z tą działalnością. 1 października 2011 r. podpisałam z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast 1 grudnia 2011 r. podjęłam pracę, ale dochód z tego tytułu uzyskałam już w 2012 r. W rezultacie po zlikwidowaniu działalności gospodarczej w 2011 r. nie uzyskałam żadnych innych dochodów. Czy składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacone przeze mnie dobrowolnie w ostatnim kwartale 2011 r. mogę odliczyć od podatku ustalonego od dochodu, który uzyskałam z działalności gospodarczej?
Artykuł 27b ustawy o PIT, określający zasady odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego, nie uzależnia prawa do odliczenia tej składki od tego, czy została ona opłacona obowiązkowo, czy dobrowolnie.
Nie przypisuje również tego odliczenia do określonego źródła przychodów. Odliczenie jest możliwe w każdym przypadku uzyskania przez podatnika dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu skali podatkowej lub podatkiem liniowym.
Dlatego jeśli objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym i określenie wysokości składki nastąpiło zgodnie z przepisami ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.), to odliczeniu od podatku dochodowego podlegają składki faktycznie zapłacone w roku podatkowym do wysokości 7,75 proc. podstawy ich wymiaru.
Podatek dochodowy za 2011 r. można obniżyć tylko o te składki zdrowotne, które zostały opłacone w tym roku. Przykładowo, składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne należna np. za listopad 2011 r., która została opłacona w styczniu 2012 r., nie obniży podatku dochodowego za 2011 r., a dopiero za 2012 r.