Organy podatkowe potwierdzają w interpretacjach, że wartość umorzonego czynszu to dla mieszkańca przychód. Sami zainteresowani nie mają zwykle świadomości, że powinni się rozliczyć.
Jeden z naszych czytelników znalazł się jakiś czas temu w trudnej sytuacji finansowej. Stracił pracę i miał kilkumiesięczne zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia na jego wniosek zgodziła się umorzyć połowę zaległości wraz z odsetkami, a resztę rozłożyć na raty. Teraz czytelnik otrzymał od niej PIT-8C.
– Na jakiej podstawie mam płacić podatek? – pyta czytelnik.
Podobna sytuacja została przedstawiona w interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 lutego 2012 r. (nr IPPB4/415-853/11-4/JK). Była to odpowiedź na pytanie spółdzielni mieszkaniowej, która czasem udziela mieszkańcom zapomóg w postaci darowania zapłaty czynszu.
Dyrektor izby stwierdził, że umorzony czynsz i odsetki są przysporzeniem majątkowym stosownie do art. 11 ust. 1. W myśl art. 20 ust. 1 ustawy o PIT za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności m. in.: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty i stypendia. Użycie w tym przepisie sformułowania „w szczególności" oznacza, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty.