Nie zawsze jest czas, by spokojnie wypełnić roczny PIT. Czasem to ważne zeznanie przygotowujemy w pośpiechu, a o błędy wtedy nietrudno. Może się okazać, że wyliczyliśmy podatek do zapłaty w zbyt dużej wysokości. Wysyłamy zeznanie, wpłacamy podatek, po czym... okazuje się, że zapłaciliśmy za dużo. Czy tych pieniędzy nie da się odzyskać?
Według ordynacji podatkowej, w takich przypadkach mamy do czynienia z tzw. nadpłatą podatku. To pojęcie dotyczy kwoty nadpłaconej lub nienależnie pobranej, także przez płatnika (np. zakład pracy, który zapłacił zbyt wysokie zaliczki na podatek).
Po rocznym PIT...
Najprostsza sytuacja ze zwrotem nadpłaty to jej wyliczenie w rocznym zeznaniu. Przykładowo, jeśli z obliczeń w PIT-37 (składany przez podatników nieprowadzących działalności gospodarczej) wyjdzie, że suma wpłaconych w ciągu roku podatkowego zaliczek przewyższa kwotę podatku do zapłaty, to nadwyżkę tę należy wpisać w pole 121 formularza PIT-37. To w zasadzie wystarczy, by rozpocząć zwykłą procedurę zwrotu. Nie trzeba się zwracać do fiskusa z dodatkowymi wnioskami. Urząd skarbowy ma trzy miesiące na zwrot nadpłaty. Termin ten oblicza się od dnia złożenia rocznego zeznania.
... i po korekcie
Zdarza się też, że już po złożeniu zeznania okazuje się, że zapłaciliśmy fiskusowi zbyt dużo, np. zapomnieliśmy odliczyć ulgę podatkową. Wówczas możemy skorzystać z prawa do korekty deklaracji.
Przykład