Dobroczynne wypełnianie rocznych zeznań podatkowych będzie trwało w dniach 2-30 kwietnia, czyli w ostatnim miesiącu na rozliczenie ubiegłorocznych dochodów z fiskusem. Organizator przedsięwzięcia - Krajowa Rada Doradców Podatkowych - adresuje akcję do osób o trudnej sytuacji materialnej, którzy nie zawsze mogą sobie pozwolić na odpłatną profesjonalną pomoc doradcy podatkowego. Dlatego adresatami akcji są szczególnie emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne oraz osoby samotnie wychowujące dziecko.

Biorący udział w tym przedsięwzięciu doradcy podatkowi będą się spotykali z potrzebującymi w swoich kancelariach i w regionalnych oddziałach samorządu doradców podatkowych. Oprócz bezpośrednich spotkań, regionalne izby doradców podatkowych zorganizują także dyżury telefoniczne, podczas których również będzie można zasięgnąć porady, jak wypełnić swój PIT.

Więcej informacji o czasie i miejscu dyżurów doradców podatkowych biorących udział w akcji można odnaleźć na stronie internetowej samorządu doradców www.kidp.pl

W odróżnieniu od innych samorządów zawodowych, organizujących  akcje pomocy prawnej bezpłatnie, doradcy podatkowi zdecydowali się inkasować po 1 zł za każdą poradę. - Symboliczna odpłatność, nieobciążająca nadmiernie podatnika jest formułą, która zwyczajowo przyjęta jest w tego rodzaju przedsięwzięciach. Uznaliśmy, że nie ma powodu aby ze zwyczaju tego rezygnować - powiedział Tomasz Michalik, przewodniczący KRDP.

Symboliczna odpłatność za porady w sprawie PIT może być sposobem na niejasności prawne wokół kwestii opodatkowania bezpłatnej pomocy prawnej.  W piątek samorządy radców prawnych i adwokatów wydały wspólne oświadczenie, w którym domagają się od Ministerstwa Finansów jednoznacznego zwolnienia z podatków pomocy prawników o charakterze pro publico bono.