Wynika to z wyroku
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który zapadł 14 marca 2012 r. (sygnatura akt III SA/Po 994/11)
Spór dotyczył zwolnienia z podatku od nieruchomości, z którego korzystają budynki położone na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 12 ustawy z o podatkach i opłatach lokalnych (upol) nie trzeba płacić od nich podatku, jeśli nie przekraczają norm powierzchni ustalonych w przepisach prawa budowlanego dla altan i obiektów gospodarczych, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą. Altana na działce w rodzinnym ogrodzie działkowym musi mieć powierzchnię zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast (art. 29 ust. 1 pkt 4 prawa budowlanego).
Wójt Gminy Suchy Las wymierzył panu J. podatek za altanę w ogródku działkowym za 2009 r. w kwocie 46 zł. Uznał, że altana przekracza normy powierzchni zabudowy ustalone dla budynków w statucie związku działkowców i z tego powodu podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Pan J. odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wskazał, że altana jest wyłącznie obiektem ogrodowym o wymiarach 7m x 5m, tj. 35 m2, zaś przekroczenie powierzchni zabudowy o 2,75 m2 nastąpiło wskutek wykonania ocieplenia od zewnątrz. Jednak zdaniem pan J. ocieplenie, jako zabieg nie zmieniający konstrukcji budynku, nie powinno być traktowane jako przekroczenie dopuszczalnych wymiarów altany.