Podatek od nieruchomości: ocieplenie budynku nie zwiększa norm powierzchni

Dla celów podatku od nieruchomości powierzchnia użytkowa budynku powinna być ustalana na podstawie fizycznego obmiaru powierzchni budynku po wewnętrznej długości ścian.

Publikacja: 04.04.2012 14:09

Za altanę w ogródku działkowym nie trzeba płacić podatku, jeśli nie przekracza norm powierzchni

Za altanę w ogródku działkowym nie trzeba płacić podatku, jeśli nie przekracza norm powierzchni

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Wynika to z wyroku

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który zapadł 14 marca 2012 r. (sygnatura akt  III SA/Po 994/11)

Spór dotyczył zwolnienia z podatku od nieruchomości, z którego korzystają budynki położone na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 12 ustawy z o podatkach i opłatach lokalnych (upol)  nie trzeba płacić od nich podatku, jeśli nie przekraczają norm powierzchni ustalonych w przepisach prawa budowlanego dla altan i obiektów gospodarczych, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą. Altana na działce w rodzinnym ogrodzie działkowym musi mieć powierzchnię zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast (art. 29 ust. 1 pkt 4 prawa budowlanego).

Wójt Gminy Suchy Las wymierzył panu J. podatek za altanę w ogródku działkowym za 2009 r. w kwocie 46 zł. Uznał, że altana przekracza normy powierzchni zabudowy ustalone dla budynków w statucie związku działkowców i z tego powodu podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Pan J. odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wskazał, że altana jest wyłącznie obiektem ogrodowym o wymiarach 7m x 5m, tj. 35 m2, zaś przekroczenie powierzchni zabudowy o 2,75 m2 nastąpiło wskutek wykonania ocieplenia od zewnątrz. Jednak zdaniem pan J. ocieplenie, jako zabieg nie zmieniający konstrukcji budynku, nie powinno być traktowane jako przekroczenie dopuszczalnych wymiarów altany.

SKO zmierzyło altanę i stwierdziło, że w obrysie zewnętrznym ma ona wymiar 7,26 m x 5,20 m, co tworzy powierzchnię 37,75 m2. Uznało, że ten fakt i obowiązujące przepisy prawa budowlanego nie pozwalają na uwzględnienie odwołania. Pod pojęciem „powierzchnia zabudowy” prawo budowlane rozumie bowiem powierzchnię terenu zajętą przez budynek w stanie wykończonym. Z kolei powierzchnia zabudowy jest wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. I w takim rzucie powierzchnia zabudowy altany pana J.  przekracza 35 m2, a więc nie podlega zwolnieniu od podatku od nieruchomości.

Podatnik złożył skargę do WSA w Poznaniu. Ten zaś przypomniał, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in.  budynki rozumiane jako obiekty budowlane trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadające fundamenty i dach. Podstawę ich opodatkowania stanowi powierzchnia użytkowa. Ustawa podaje, że jest to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych (art. 1a ust. 1 pkt 5 upol). I tak należało mierzyć powierzchnię budynku jakim jest altana w ogrodzie pana J.

-  Ocieplenie altany niewątpliwie powiększyło powierzchnię, którą altana zajmuje w terenie, lecz nie mogło powiększyć jej powierzchni użytkowej czyli powierzchni budynku wyliczonej w oparciu o fizyczny obmiar jego powierzchni po wewnętrznej długości ścian – uznał WSA.

Tym samym – zdaniem sądu - nie było żadnych podstaw prawnych do naliczenia podatku od nieruchomości.

Wynika to z wyroku

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który zapadł 14 marca 2012 r. (sygnatura akt  III SA/Po 994/11)

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne