Z art 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o PIT wynika, że przy obliczaniu podstawy opodatkowania uwzględnia się składki zapłacone w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne zgodnie z przepisami obowiązującymi w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej lub w innym kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Szwajcarii.
Z kolei art. 27b ust. 1 pkt 2 tej ustawy mówi, że podatek dochodowy obliczony według skali lub 19-proc. stawki liniowej można obniżyć o zapłacone w tych krajach składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. W obu wypadkach chodzi o kwoty uiszczone za podatnika lub osoby z nim współpracujące.
Musi być jednak spełnionych kilka warunków. Z przepisów m.in. wynika, że nie można odliczyć składek:
Jest jeszcze jeden warunek. Odliczenie zagranicznych składek jest dopuszczalne, jeżeli istnieje podstawa prawna do uzyskania przez polskiego fiskusa informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne. Wynika to z art. 26 ust. 13c i 27b ust. 4 pkt 3 ustawy o PIT. W praktyce podatnikom trudno jednak sprawdzić, w stosunku do których krajów taka podstawa istnieje.
Zapytaliśmy więc o to Ministerstwo Finansów. Wyjaśniło ono: „Spośród państw wskazanych w art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym jedynie Liechtenstein nie spełnia warunku określonego w art. 26 ust. 13c (brak podstawy prawnej do wymiany informacji podatkowej). Kwestię wymiany informacji podatkowej z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej regulują postanowienia artykułu dotyczącego wymiany informacji w zawartych przez Polskę umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz protokołach do nich".