Skarga na przewlekłość postępowania organów podatkowych

Gdy urząd zwleka z rozpatrzeniem naszej sprawy, mamy prawo złożyć formalną skargę do organu wyższej instancji

Publikacja: 19.04.2012 07:40

Jeśli urząd skarbowy zwleka z wydaniem decyzji, nie musimy czekać w nieskończoność. Możemy zmusić go do tego, aby zajął się naszą sprawą, i ponaglić go. Prawo to przysługuje nam, gdy terminy załatwiania spraw, które przewidują przepisy ordynacji podatkowej, nie są dotrzymywane.

Ile czasu ma urząd

Z art. 139 ordynacji podatkowej wynika, że załatwienie sprawy wymagającej przeprowadzenia postępowania dowodowego powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania (chyba że przepisy ordynacji podatkowej stanowią inaczej).

Niezwłocznie powinny być załatwiane te sprawy, które mogą być rozpatrzone na podstawie dowodów przedstawianych przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub na podstawie faktów powszechnie znanych i dowodów znanych z urzędu organowi prowadzącemu postępowanie.

Konkretne terminy obowiązują również w postępowaniu odwoławczym. W tym wypadku załatwienie sprawy powinno nastąpić nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia otrzymania odwołania przez organ odwoławczy, a sprawy, w której przeprowadzono rozprawę lub strona złożyła wniosek o przeprowadzenie rozprawy – nie później niż w ciągu trzech miesięcy.

Ustalając, jak długo fiskus zajmuje się naszą sprawą, pamiętajmy, że do wymienionych terminów nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.

Do wyższej instancji

Gdy postępowanie podatkowe przedłuża się i nie można go zakończyć w terminie określonym przepisami ordynacji podatkowej, organ podatkowy powinien zawiadomić o tym stronę postępowania. Powinien też poinformować o przyczynach opóźnienia. Musi również wskazać nowy termin załatwienia sprawy. Obowiązek taki ma nawet wtedy, gdy niedotrzymanie terminu następuje z przyczyn od niego niezależnych.

Gdy organ podatkowy nie podejmuje jakichkolwiek czynności w sprawie, podatnik może na to zareagować. Powinien napisać ponaglenie. Składa je do organu podatkowego wyższego stopnia (czyli jeśli odpowiednich czynności nie podejmuje urząd skarbowy, ponaglenie kierujemy do izby skarbowej).

Jeśli ten organ uzna pismo za uzasadnione, nie tylko wyznaczy  dodatkowy termin załatwienia sprawy, lecz także zarządzi wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych jej niezałatwienia w terminie. W razie potrzeby podejmie też środki zapobiegające naruszaniu terminów w przyszłości.

Jeśli urząd skarbowy zwleka z wydaniem decyzji, nie musimy czekać w nieskończoność. Możemy zmusić go do tego, aby zajął się naszą sprawą, i ponaglić go. Prawo to przysługuje nam, gdy terminy załatwiania spraw, które przewidują przepisy ordynacji podatkowej, nie są dotrzymywane.

Ile czasu ma urząd

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne