Ministerstwo Finansów odniosło się do problemu podwójnego podatku od emerytury wypłacanej w USA. Jest to odpowiedź na interpelację poselską nr 4831. Resort wyjaśnił, że osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium RP, podlegają tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że muszą w Polsce rozliczać wszystkie swoje dochody, także te uzyskane za granicą.
Czas pobytu
Rozstrzyga o tym tzw. zasada rezydencji. Dotyczy osób, które przebywają w Polsce dłużej 183 dni w roku lub mają tu centrum interesów osobistych lub gospodarczych (np. rodzinę, mieszkanie lub firmę).
W rozliczeniu rocznym podatek zapłacony za granicą można odjąć od polskiego
O tym, czy emerytura wypłacona z zagranicy podlega daninie w Polsce, przesądzają ostatecznie postanowienia właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W umowach zawartych przez Polskę stosuje się trzy różne rozwiązania: świadczenia te opodatkowuje się w państwie ich wypłaty, w państwie zamieszkania emeryta albo w obu krajach, z tym że na poczet podatku należnego w Polsce zalicza się ten pobrany w innym kraju (tzw. metoda zaliczenia proporcjonalnego).
Szkopuł w tym, że umowa z USA nie zawiera odrębnego przepisu dotyczącego opodatkowania emerytur i rent. W tej sytuacji stosuje się metodę zaliczenia proporcjonalnego.