Emeryturę z USA trzeba rozliczyć także w Polsce

Polacy, którzy otrzymują świadczenia z USA, muszą je wykazać również w polskim zeznaniu

Publikacja: 21.06.2012 09:19

O tym, czy emerytura wypłacona z zagranicy podlega daninie w Polsce, przesądzają ostatecznie postano

O tym, czy emerytura wypłacona z zagranicy podlega daninie w Polsce, przesądzają ostatecznie postanowienia właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Foto: www.sxc.hu

Ministerstwo Finansów odniosło się do problemu podwójnego podatku od emerytury wypłacanej w USA. Jest to odpowiedź na interpelację poselską nr 4831. Resort wyjaśnił, że osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium RP, podlegają tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że muszą w Polsce rozliczać wszystkie swoje dochody, także te uzyskane za granicą.

Czas pobytu

Rozstrzyga o tym tzw. zasada rezydencji. Dotyczy osób, które przebywają w Polsce dłużej 183 dni w roku lub mają tu centrum interesów osobistych lub gospodarczych (np. rodzinę, mieszkanie lub firmę).

W rozliczeniu rocznym podatek zapłacony za granicą można odjąć od polskiego

O tym, czy emerytura wypłacona z zagranicy podlega daninie w Polsce, przesądzają ostatecznie postanowienia właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W umowach zawartych przez Polskę stosuje się trzy różne rozwiązania: świadczenia te opodatkowuje się w państwie ich wypłaty, w państwie zamieszkania emeryta albo w obu krajach, z tym że na poczet podatku należnego w Polsce zalicza się ten pobrany w innym kraju (tzw. metoda zaliczenia proporcjonalnego).

Szkopuł w tym, że umowa z USA nie zawiera odrębnego przepisu dotyczącego opodatkowania emerytur i rent. W tej sytuacji stosuje się metodę zaliczenia proporcjonalnego.

– W konsekwencji emerytury i renty podlegają opodatkowaniu w USA oraz w Polsce, z tym że zapobieganie podwójnemu opodatkowaniu następuje poprzez odliczenie podatku zapłaconego za granicą  – wyjaśnia ministerstwo.

Dochody zagraniczne łączy się wówczas z polskimi i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów krajowych i zagranicznych odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie.

Bank płatnikiem

Z kolei polskie banki wypłacające emerytury i renty z zagranicy muszą – jako płatnicy – pobierać miesięczne zaliczki na podatek, jeśli nakazuje tak umowa z danym krajem.

Ministerstwo zaznaczyło przy tym, że jeszcze w tym roku chce podpisać nową umowę z USA zakładającą rozdzielenie praw do opodatkowania emerytur między umawiające się państwa.

Jak wyjaśnia Grzegorz Grochowina, ekspert z firmy doradczej KPMG, w praktyce świadczenia wypłacane z amerykańskiego systemu są opodatkowane po raz pierwszy w USA. Drugi raz daninę pobiera polski bank, który wypłaca pieniądze emerytowi. Po zakończeniu roku podatkowego emeryt musi złożyć do końca kwietnia rozliczenie roczne, w którym od polskiego podatku odejmie ten zapłacony za granicą. Odliczenie nie może jednak przekroczyć tej części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w USA.

Kłopotliwy powrót

– Część emerytów nie ma świadomości, iż powinni rozliczyć się także z polskim fiskusem, chociaż płacą podatek w USA – mówi Józef Banach, wspólnik w kancelarii InCorpore. – Komplikacje z tym związane sprawiają, że wiele osób, które o tym wiedzą, nie decyduje się na powrót na stałe do Polski, a jedynie przyjeżdża tu np. kilka razy w roku. W tej sytuacji nie muszą oczywiście składać w Polsce żadnych deklaracji, gdyż pozostają rezydentami USA – dodaje.

Inny problem dotyczy osób, które pobierają emeryturę i z Polski, i z USA. Amerykańskie świadczenie zostaje wówczas zmniejszone o 50 proc. polskiej emerytury. Ministerstwo Finansów zauważyło jednak, że jest to kwestia przewidziana w amerykańskiej regulacji Windfall Elimination Provision, która jest sprawą wewnętrznej polityki USA.

– Tracą na tym osoby, które dzięki pracy w dwóch krajach zyskały prawo do emerytury w obu. Szkoda, że ten problem nie został rozwiązany w obowiązującej od marca 2009 r. umowie o zabezpieczeniu społecznym między Polską a USA – dodaje Grzegorz Grochowina.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki m.pogroszewska@rp.pl

Ministerstwo Finansów odniosło się do problemu podwójnego podatku od emerytury wypłacanej w USA. Jest to odpowiedź na interpelację poselską nr 4831. Resort wyjaśnił, że osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium RP, podlegają tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że muszą w Polsce rozliczać wszystkie swoje dochody, także te uzyskane za granicą.

Czas pobytu

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne