Naczelny Sad Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który nie chciał oddać nadpłaty podatniczce rozliczanej przez organ rentowy. Z wyroku NSA wynika, że również osoba rozliczana przez ZUS może wystąpić o nadpłatę podatku rocznego (sygnatura akt II FSK 628/11).
W ocenie sądu kasacyjnego żaden przepis ustawy o PIT ani innej ustawy nie zakazuje złożenia korekty odpowiednika zeznania podatkowego po upływie terminu do jego złożenia, czyli po 30 kwietnia danego roku podatkowego. Zauważył, że trzymanie się literalnego brzmienia przepisów – tak jak chce fiskus – prowadziłoby do nieuzasadnionego różnicowania sytuacji podatników, którzy rozliczają się sami, składając stosowną deklarację, i tych, którzy rozliczają się za pośrednictwem płatnika.
Konstytucyjna zasada równości
– Przepisów ustaw podatkowych nie wolno rozpatrywać, o czym często zdają się zapominać organy stosujące prawo, w oderwaniu od zasad konstytucyjnych – przypomniał sędzia NSA Zbigniew Kmieciak.
Wszyscy podatnicy są równi wobec prawa i powinni być traktowani tak samo
W ocenie sądu reguły konstytucyjne są ważnym elementem wykładni prawa w razie wątpliwości interpretacyjnych. Zerwanie z nimi pociągałoby za sobą niebezpieczeństwo biurokratycznego legalizmu, działania formalnie w zgodzie z obowiązującym prawem, ale wbrew jego celom i ideom.