Na taki problem w jednym ze swoich najnowszych wystąpień uwagę zwróciła Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz.
W piśmie do ministra finansów, RPO podaje, iż większość ustaw o stosunku państwa do określonych wyznań przyznaje wiernym możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Takich regulacji nie zawierają jednak akty prawne dotyczące: Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego, nie posiadającego hierarchii duchownej; Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej; Karaimskiego Związku Religijnego w RP; a także żydowskich gmin wyznaniowych.
Rzecznik zauważa, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przyznają takiej możliwości wiernym tych wyznań, ponieważ ustawa ta reguluje możliwość obniżenia podstawy opodatkowania jedynie w przypadku kwot darowizn na cele kultu religijnego.
W opinii prof. Lipowicz, brak jest argumentów, które uzasadniałyby wyłączenie możliwości korzystania z ulgi podatkowej przez wiernych wskazanych wyznań. „Tym bardziej, że przepisy niektórych z tych ustaw wprost przewidują możliwość zbierania ofiar m.in. na działalność charytatywno-opiekuńczą" – podkreśliła.
RPO ostrzega, iż obecny stan prawny wzbudza uzasadnioną wątpliwość co do zgodności z art. 25 ust. 1 Konstytucji. Przepis ten stanowi, że kościoły i związki wyznaniowe są równouprawnione.