To stanowisko podatniczki potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w dwóch interpretacjach z 18 czerwca 2013 (IPTPB2/415-190/13-4/KKu i IPTPB2/415-190/13-5/KKu).
Przed laty podatniczka zaopiekowała się chłopcem z domu dziecka – sierotą zupełną. Sąd ustanowił ją dla niego opiekunem prawnym i jednocześnie rodziną zastępczą. W sierpniu 2012 r. wychowanek ukończył 18 lat, więc podatniczka przestała być jego opiekunem prawnym i rodziną zastępczą. Jednak chłopak nadal z nią mieszka i prawdopodobnie będzie mieszkał przez najbliższe lata, bo po zdaniu matury wybiera się na studia lub do szkoły policealnej. Z tego samego powodu nadal będzie potrzebował opieki ze strony matki zastępczej.
Podatniczka wychowuje chłopca samotnie, uważa, że pomimo osiągnięcia pełnoletności przez wychowanka, nadal może odliczać za niego ulgę prorodzinną. Podała, że utrzymuje się z emerytury i pracy w ramach umowy cywilno – prawnej w spółdzielni pracy lekarzy. Zarówno w 2012 r., jak i w 2013 r. osiągała i osiąga dochody w pierwszym progu skali podatkowej.
Fiskus zgodził się ze stanowiskiem podatniczki. Przypomniał, że zgodnie z art. 27f ustawy o PIT na pełnoletnie, uczące się dziecko przysługuje ulga prorodzinna, o ile spełnione są wszystkie ustawowe przesłanki wymagane do jej zastosowania, tj. dziecko nie ukończyło 25. roku życia, uczy się w szkole, o której mowa w przepisach o systemie oświaty lub przepisach o szkolnictwie wyższym oraz w roku podatkowym nie uzyskało dochodów podlegających opodatkowaniu wysokości przekraczającej kwotę 3089 zł.
Dyrektor IS stwierdził też, że uprawnionymi do skorzystania z ulgi na pełnoletnie dzieci są podatnicy, którzy spełnili następujące przesłanki: