Sprzedawca wystawił fakturę bez VAT, traktując sprzedaż jako dostawę gruntów, na których znajdowały się budynki. Przy ich nabyciu nie mógł odliczyć VAT, więc ich sprzedaż jest zwolniona, a warunki dotyczące budynków stosuje się także do gruntów, na których stoją.
Nabywca uznał, że faktura powinna być skorygowana, bo celem umowy był zakup gruntów budowlanych bez żadnych naniesień, a taka transakcja jest opodatkowana.
Zapytał izbę skarbową, czy w przypadku korekty będzie mógł odliczyć VAT zawarty na poprawionej fakturze. Ta uznała, że nie.
Jeśli na działkach w chwili dostawy znajdowały się budynki, to sprzedaż gruntów jest opodatkowana według zasad przewidzianych dla tych budynków. Skoro sprzedaż tych ostatnich jest zwolniona, to zwolniona jest też sprzedaż działek. Podatek błędnie wykazany na fakturze dokumentującej sprzedaż zwolnioną nie podlega z kolei odliczeniu.
Kupujący zaskarżył interpretację, podkreślając, że z umowy jednoznacznie wynika, iż budynki nie przedstawiały żadnej wartości, a wręcz była to wartość ujemna, bo rozbiórka wiązała się z kosztami. Ponownie, tak jak przed organem, przywołał orzecznictwo polskich sądów i Trybunału Sprawiedliwości UE, zgodnie z którym pierwszeństwo trzeba przyznać ekonomicznej istocie transakcji. TSUE uznał w wyroku z 2009 r. (sygn. C-461/08), że dostawy i rozbiórki stanowią transakcję jednolitą mającą na celu dostawę nie tyle istniejącego budynku i gruntu, na którym stoi, ile niezabudowanej działki, niezależnie od stanu zaawansowania rozbiórki.
WSA przychylił się do tej argumentacji, uznając, że uzależnienie kwalifikacji od tego, czy rozbiórka rozpoczęła się przed dniem dostawy czy później, dawałoby podatnikom możliwość swobodnego dostosowywania ich obowiązków podatkowych i prowadziłoby do opodatkowania transakcji bez uwzględnienia jej obiektywnych, ekonomicznych cech.