– Zapłata przez skarżącą „swoje" części podatku nie zwalnia jej z odpowiedzialności za pozostałą, niezapłaconą część – stwierdził w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, co oddaje istotę solidarnej odpowiedzialności (sygn. I SA/Rz 1050/13).
W taki sposób za całość podatku od nieruchomości odpowiadają współwłaściciele hal garażowych będących odrębnymi nieruchomościami. Orzeczenie dotyczy właśnie opodatkowania takiej hali.
Praktyka wyprzedza przepisy
– Zasady opodatkowania wspólnych nieruchomości, jak widać na przykładach garaży, są na tyle nieżyciowe, że niektóre gminy wykształciły bardziej przyjazną dla podatników, choć niezgodną z przepisami praktykę – mówi Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, menedżer działu podatków i opłat w Alma Consulting Group Polska.
Kupując udział w garażu, otrzymujemy prawo do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego i zobowiązujemy się nie blokować pozostałych, ale nie jesteśmy właścicielem konkretnej koperty, tylko części całej hali. Żaden ze współwłaścicieli nie płaci podatku od zajmowanego metrażu, tylko jest odpowiedzialny za całość.
– Organy podatkowe niekiedy wydają jednak decyzje, w których wymierzają podatek w części, w jakiej udział w nieruchomości należy do współwłaściciela, osoby fizycznej. Przykładowo Warszawa i Kraków – tłumaczy ekspertka.