Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowe orzeczenie w zakresie zwolnienia z VAT usług kulturalnych. Wyrok ucieszy wszelkie fundacje, których celem statutowym jest działalność kulturalna. Sąd potwierdził bowiem ich prawo do zwolnienia z VAT (sygnatura akt: I FSK 623/13).
Dla kogo preferencja
Kanwą sporu była interpretacja fiskusa. We wniosku fundacja wyjaśniła, że jest podatnikiem VAT. Jej celem statutowym jest działalność kulturalna.
Tłumaczyła, że we współpracy z instytucją kultury wpisaną do rejestru prowadzonego przez urząd miasta planuje zorganizować festiwal muzyki niezależnej. Za usługę zorganizowania festiwalu fundacja otrzyma wynagrodzenie, a czynność tę udokumentuje fakturą VAT. Podatniczka zaznaczyła, że nie jest podmiotem prawa publicznego ani podmiotem wpisanym do rejestru kultury prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury.
Zapytała, czy usługa organizowania imprezy kulturalnej (festiwalu) jest zwolniona z VAT. Sama uważała, że tak. Jako podstawę zwolnienia wskazała art. 43 pkt 33a ustawy o VAT. Zwalnia on od podatku usługi kulturalne świadczone przez podmioty prawa publicznego, inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury.
Fiskus uznał jednak, że fundacja nie ma prawa do preferencji. To niekorzystne stanowisko podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Również jego zdaniem fundacja nie spełnia definicji żadnego z podmiotów wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 33a ustawy o VAT.